Jak pečovat o zdraví svého srdce? Meditujte!

Postižení srdce může být i neslučitelné se životem. O tom není pochyb, a proto se o své srdce tolik bojíme. Ale co děláme, aby nám srdce bezchybně fungovalo? Většinou nic! Ba naopak, ještě mu jeho práci často ztěžujeme. A přitom stačí celkem málo. Zdravá strava, pohyb a meditace.

Jak pečovat o zdraví svého srdce? Meditujte!

Meditace
Meditace má tolik zdravotních benefitů a je tak nenáročná, že by byla škoda ji nevyužít!  Podle Americké asociace srdce, můžete díky meditaci přestat kouřit, snížíte si krevní tlak, odbouráte napětí. A stačí jen pár minut denně!

Odborníci věří, že meditace léčí srdce
Analýza Americké asociace srdce zjistila, že meditace eliminuje rizikové faktory srdečních onemocnění. Konkrétně snižuje stres a úzkost i krevní tlak. Už předchozí výzkum spojili meditaci s množstvím jiných zdravotních přínosů včetně posílení imunity či utlumení zánětů v těle. Ti, co se věnují meditací, dokáží také lépe soustředit svou pozornost, což je v dnešním světě s informacemi valícími se jedna přes druhou pro mnohé problém. Odborníci z Americké asociace srdce se snažili prokázat, zda dokáže nebo nedokáže meditace ovlivnit i vaše šance na rozvoj srdečních onemocnění.

Zklidnění mysli pomáhá tělu
Odborníci se zaměřili se na meditaci v sedě, která nevyžaduje fyzický pohyb, ale při které se člověk snaží zaměřit na své nitro, uklidnit svou mysl, relaxuje, soustředí se na sebe a nesnaží se přemýšlet. Vědci dospěli k závěru, že meditace je spojena se sníženým stresem, depresí a úzkostí. A právě tyto faktory mohou vést k onemocnění srdce. Každodenní krátká meditace může také pomoci lépe spát a pozitivně ovlivnit vaši celkovou pohodu. Studie také tvrdí, že meditace dokáže pomoci lidem skoncovat s kouřením, čímž se u nich automaticky sníží i pravděpodobnost srdečního infarktu. A samozřejmě meditováním můžete snížit také svůj krevní tlak.

Ověřené postupy doplňte meditováním
Ačkoli si tyto závěry ještě vyžadují podrobnější zkoumání, výzkumní pracovníci již nyní nabádají, aby se lidé pokusili zavést meditaci do svých životů a získali tak pro sebe zmiňované výhody. Nadále platí, že prvořadým při léčbě i prevenci srdečních problémů je zdravý životní styl a pohyb, udržování cholesterolu i krevního tlaku v správných hladinách a nekouření. Jelikož jsou ale meditování, jakož i postupy jak meditovat dostupné široké veřejnosti, a protože jde o bezpečnou aktivitu, mohou ti, kterým záleží na zdraví svého srdce, přibrat k výše zmíněným krokům i meditaci. Samozřejmě, nemůžete jí nahradit tradiční lékařskou péči, ale podpořit samouzdravovací funce svého těla.

Autor: Martina Dvořáková