Jak pít víno tak, aby vás ráno nebolela hlava?

Dáte si pár sklenek červeného vína a ráno vás budí bolest hlavy? A teď nastává dilema, zda si to víno raději neodpustit. Ale nemusíte se vzdát ani vína, ani se neustále uchylovat k analgetikům. Zkuste naše tipy a uvidíte.

Jak pít víno tak, aby vás ráno nebolela hlava?

Siřičitany
Možná ještě stále věříte tomu, že po vypití vína vám nesnesitelnou bolest hlavy způsobují siřičitany. Omyl! Tato chemická sloučenina sice může vyvolat astmatický záchvat, ale ne bolest hlavy. Skutečné příčiny jsou podle odborníků tři: třísloviny, cukr a histaminem. Samozřejmě včetně toho, zda vypijete deci nebo láhev vína.

Třísloviny
Třísloviny jsou antioxidanty, které se přirozeně vyskytují v hroznových slupkách, zrnkách i stopkách. Vyvolávají suchý pocit na jazyku, kterou ucítíte po ochutnání vína. Většině lidí nezpůsobují třísloviny problémy, zda se to týká i vás, můžete zjistit pomocí domácího čajového testu. Černý čaj nechte louhovat o 10 minut déle, než se doporučuje. Jelikož obsahuje třísloviny, po jeho vypití vás v případě přecitlivělosti rozbolí hlava. Pokud se tak stane, jednoduše se vyhýbejte těžkým červeným vínům, které jich mají přebytek.

Cukr
Cukr obsažený ve víně se smíchá s alkoholem, což způsobí, že musíte vypít víc vody. Mnozí však na to při pití vína zapomínají a přivodí si silnou bolest hlavy.

Histamin
Obsah histaminu ve víně je vysoký, proto by se mu lidé s histaminovou intolerancí měli vyhýbat. Červené víno obsahuje obecně více histaminu než šampaňské a šumivá vína. Ty zase ukrývají více histaminu než lehká bílá vína.

Jak předejít silné bolesti hlavy, když si chcete dopřát víno
1. Pijte dostatek vody
Každou skleničku vypitého vína zapijte stejně velkou porcí vody. Nejlepší je nesycená pitná voda. Minerálka obsahuje oxid uhličitý, který vás rychle zasytí a v konečném důsledku tak vypijete méně.
2. Pijte méně a pomaleji
Naučte se užívat si pití vína, jako to dělají Italové či Francouzi. Kupujte si raději dražší odrůdy, které si budete moci vychutnat. Je větší šance, že pak to s nimi nepřeženete.
3. Dejte si dvě kávy
Kofein zužuje cévy, čímž se zmírňují účinky vína. Než si otevřete s přáteli láhev vína, vypijte dva šálky silného espressa. Za pokus to stojí.
4. Vyberte si správné
Suchá vína obsahují méně cukru a nezpůsobují takovou bolest hlavy jako dezertní vína. Vyhýbejte se červeným vínům, které mohou být hlavním viníkem bolesti hlavy, způsobené tříslovinami.

Autor: Lenka Kostková