Otrava je charakterizována chorobnými změnami typickými pro jednotlivé jedovaté látky. Tyto změny narušují stav zdraví a mohou být i příčinou zániku organismu. Jed (xeniobiotikum) je organická nebo anorganická látka, která svým chemickým nebo fyzikálně-chemických účinkem i v malém množství vyvolává otravu. Jed může být skupenství pevného, kapalného nebo plynného.
Otravy můžeme dělit podle časového profilu pronikání jedu do organismu na: akutní, subakutní, a chronické. Podle okolností vzniku zase rozeznáváme otravy náhodné, sebevražedné, otravy narkomanů, alimentární (např. otravy houbami), otravy při haváriích v průmyslu, kriminální otravy aj.
Akutní otravy vznikají po jednorázovém vniknutí nadprahového množství jedu do organismu. Patří do skupiny závažných stavů, které ohrožují zdraví i život nemocných. Množství a druh toxické látky, způsob a doba proniknutí do organismu, velikost distribučního objemu a biologický poločas toxické látky, toto jsou faktory, které rozhodují o dalším osudu postiženého organismu ještě před prvním kontaktem se zdravotnickými pracovníky.
Důležitým faktorem je včasné určení diagnózy a zahájení adekvátní, účinné a komplexní terapie. Rozbor příčin těchto otrav poukazuje na skutečnost, že pouze 10% otrav je náhodných. Náhoda je typická pro dětský věk, pracovní úraz, záměnu a při předávkování u narkomanů. 90% všech otrav představují sebevražedné akty. Rozbor prostředků vyvolávajících otravy poukazuje, že nejčastěji jsou způsobeny léky, v 50% alkoholem a v 25% kombinací léků s alkoholem. Mezi léky jsou nejčastěji zastoupeny zejména trankvilizéry, sedativa, hypnotika, tricyklická antidepresiva, analgetika-antipyretika.
Chronické otravy vznikají po opakovaném vnikání podprahového množství jedu do organismu. Při otravách se nápadně mění některé orgány a jejich funkce a vzniká soubor klinických příznaků, které mohou být charakteristické pro danou otravnou látku. Nejdůležitějším kritériem efektivní pomoci a správného postupu je znalost včasných klinických příznaků jednotlivých otrav. Při prvním vyšetření je důležité zda otrava a její komplikace jako šok, aspirace, podchlazení, bezvědomí, trauma bezprostředně ohrožují život nebo některý důležitý orgán. Také musíme mít na zřeteli, zda jde o nebezpečí z prodlení. Při náhle vzniklém bezvědomí musí být anamnéza (získávání informací) cílená a rychlá, podle předpokládané a pravděpodobné příčiny na základě pohlaví, věku postiženého a podle prostředí, kde vzniklo. Při intoxikaci alkoholem je anamnéza od pacienta nemožná, od svědků ve velmi podobném stavu nespolehlivá.
- Co, kdy, přibližně kolik, jaký byl způsob podání
- Zda je nám známý chronický abúzus, chronické podávání léků, onemocnění
- Jaká je teplota vzduchu, kdy byl postižen objeven, zda byl oblečený
- Přítomnost krvácení, křeče, zda byl psychiatricky léčen, zda lze zvážit alkoholismus
- Zda jde o sebevražedný akt, nešťastnou náhodu, pracovní úraz, předávkování, účast další osoby
- Vědomí, křečí, reflexů
- Krevního tlaku, srdeční frekvence, stavu oběhu, kapilárního návratu, známek šoku, pozičních traumat, podchlazení
- Dýchání - dostatečné / nedostatečné, změny barvy kůže a sliznic, známky aspirace
- Traumat a dalších známek přídavných složek intoxikačního traumata (úrazu).
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.