Jak předejít úrazům dětí o prázdninách?

Během prázdnin a dovolených počet dětských úrazů stoupá až dvojnásobně. I na klidné pláži nebo na louce v lese a dokonce i doma se dítě může ošklivě zranit nebo při chvilkové nepozornosti se situace může skončit i tragicky. V létě se děti zdržují doma více než přes školní rok, ale právě v domácnosti se podle statistik stane asi 30 procent dětských úrazů. Děti chodí více ven a tu si zase mohou ublížit při sportu nebo na cestách. U vody jim hrozí utonutí a na horách se mohou snadno ztratit nebo zranit. Rodiče však často bezpečnost svých dětí podceňují.

Jak předejít úrazům dětí o prázdninách?

Při sportu
Kolečkové brusle, skateboardů, kolo-to vše může být pro dítě zábava, ale i nebezpečí. Vždy je třeba mít na hlavě přilbu a pohybovat se pouze na bezpečném místě. Děti se často jezdí na kole na cestě nebo se hrají v blízkosti cesty, ale dítě reaguje jinak než dospělý. Dítěti to trvá dvakrát déle než dospělému, dokud se rozhodne, co udělá - a když za míčem neutíká hned, vystartuje o pár vteřin později. Právě ty chvíle však mohou být osudné. Správně vyhodnotit dopravní situaci a správně na ni reagovat dokáže až dítě od věku 12 let. Pro řidiče je dítě nevyzpytatelné, a proto by měl zpomalit a zbystřit pozornost automaticky vždy, když spatří dítě a preventivně zatroubit, neboť děti, když si hrají, neregistrují nic jiného. Městské děti se na vesnici nebo v lese neumějí pohybovat tak obratně, jako ty domácí. Pád ze stromu a zlomená ruka nebo vymknutý kotník na nerovném terénu však není nic příjemného. Kromě toho dehydratace snižuje koncentraci. Pitný režim je tedy důležitý i jako prevence před úrazy a nehodami.


U vody dávejte pozor
U vody nestačí nechat dítě bez dozoru, třeba ho mít stále na očích. Může se dostat dále do moře, když ho zalije vlna, nebo se sklouznout do bazénu a utopit se.
Velké procento dětí se utopí, když jsou rodiče nedaleko, ale věnují se jiné činnosti a dítě nemají ve svém zorném poli. Rodiče jsou sice nablízku někde na dece, ale konzumují, čtou nebo se mezi sebou povídají a dítě nesledují. Dítě tone potichu a velmi rychle. Ve vodě je třeba ho stále opticky kontrolovat a ještě lépe je být ve vodě spolu s dítětem. Rodič ve vodě netelefonuje ani nečte, ale sleduje své dítě.
Malé děti si zvyknou svlažit se v dětských bazénech u domu nebo na balkóně-ale ani od nafukovacího bazénku by rodič neměl odejít ani na chviličku. Dítěti stačí i 5 centimetrů vody, na to, aby se utopilo.
Nebezpečné je i vystavovat dítě příliš dlouho slunci. I když nezanedbává pitný režim a ochranu pokožky před UV zářením, dětské tělíčko se může rychle přehřát a přijdou zdravotní komplikace z úpalu (horečka, zvracení).


Ani v návalu dovolenkové atmosféry se nevyplatí přecenit své schopnosti a vydat se s dítětem například na plavbu kolem ostrovů nebo na vodním kole doprostřed velkého jezera, pokud nejsou větší a dobří plavci. Člověk nikdy neví, kdy ho příroda překvapí a vlastní síly zradí. I větší děti a dobří plavci na člunu nebo na vodním kole musí mít záchrannou vestu a řádně zapnutou, i když bývá problém přesvědčit je. Teenagerům hrozí utonutí stejně jako malým dětem, jen z jiných důvodů. Zvyknou se předvádět nebo konzumují alkohol. S oblibou skáčou hlavičky do neznámé vody a často se koupou, když si vypijí. Každý rok si několik mladých lidí při skoku do vody zraní krční páteř a někteří zůstanou ochrnutí.


V lese pískejte
V neznámém terénu by se dítě nemělo pohybovat první, ale až za dospělým. Může šlápnout do jámy nebo  uklouznout na mokré trávě a spadnout do rokle a zranit se. Nemělo by však jít ani vzadu, aby se neztratilo. No a samozřejmostí je vhodná obuv, aby noha nebyla labilní ani na nerovném terénu a chodit po vyznačených turistických stezkách. Děti třeba poučit, že když se ztratí, mají zůstat stát na místě, pomoc přijde. Podle zkušeností záchranářů čtyřleté dítě dokáže přejít na vlastních nohou i osm kilometrů a za ten čas se může dostat pořádně daleko. Rodiče by proto neměli dlouho otálet, dokud přivolají policii, neměli by ani po ztraceném dítěti pátrat na vlastní pěst. Pro jistotu je dobře dát dítěti s sebou píšťalku, je to méně náročné, než volat o pomoc vlastními silami. Ale neměla by být na šňůrce na krku, aby se jí dítě neuškrtilo například při pádu. V panice se dítě nejen ještě dále zatoulá, ale mnohem snadněji se může zranit.


Pro každý případ je venku vždy dobře mít s sebou první pomoc - dezinfekci, obvaz a náplast

.
V létě jsou časté bouřky a na horách je třeba se řídit předpovědí počasí

Na túru je dobré jít brzy, abychom byli na hřebeni ještě před obědem, protože bouře bývají častěji v odpoledních hodinách. Bouře vzdálená i deset kilometrů je už nebezpečná pro úder zbloudilému blesku. Když je bouřka blízko, třeba urychleně opustit hřeben hory, ale i otevřenou vodní plochu nebo otevřenou plochu v lese a vypnout mobil. Úkryt před bleskem lze nalézt ve vlastním autě nebo uvnitř horské chaty.


Do neznáma
Děti potřebují pohyb a potřebují prozkoumat všechno, co se dá. Nedají se přibít na jedno místo a nelze se ani spolehnout na to, že zákazy a příkazy rodičů budou respektovat. Navíc reakce dítěte jsou jiné než reakce dospělého, dítě se chová pro nás nevypočitatelně. O to důležitější je dbát na jejich bezpečnost zejména na neznámém místě a v neznámé situaci.


Na dovolené mají rodiče sklon odpočinout si nejen od práce, ale i od všech povinností včetně dětí
Nevyplatí se však pouštět děti do neznáma - jestli je to poprvé na skluzavku na městském koupališti nebo po zmrzlinu na letovisku. Vždy je lepší, když se rodiče nejprve přesvědčí, zda to dítě opravdu zvládá samo, než to risknout "naostro". Na velké pláži nebo koupališti je vždy dobře hned při příchodu dítě upozornit na orientační bod a stanovisko, kde se sejdete, kdyby se ztratilo.
Na dovolené si někdy rodiče vyjdou ven, když děti uspí. Pro jistotu by se však neměli vzdálit dál, než sahá dosah dětského monitoru ,a na velmi dlouho - selhat může i taková obyčejná věc jako jsou baterie. Jistější než přístroj je zajistit k dítěti dozor dospělé osoby.

Autor: Lenka Kostková