Jak předejít zarůstání chloupků po holení?

Každá žena chce mít dokonale hladké nohy. Ale pokazit dojem z hladce oholených nohou dokáží způsobit zarůstající chloupky. Malé, červené tečky nepůsobí příliš esteticky. Tento problém navíc není pouze výsadou žen, trápí i muže. Poradíme vám, jak s ním bojovat.

Jak předejít zarůstání chloupků po holení?

Co to vlastně je?
Jde o chlupy, které se zkroutily a vrostly zpět do kůže místo toho, aby z ní vyčnívaly. Není to nic vážného, ​​není třeba se bát. Nicméně, tento problém může být poměrně nepříjemný. Zarůstající chloupky způsobují malé červené bulky, které se někdy mohou zapálit a změnit na bolestivé puchýřky, plné hnisu. Častěji jsou u lidí s kudrnatými vlasy nebo u jedinců s tmavším typům pleti. U mužů se nejvíce vyskytují na bradě, tvářích či krku. U žen jsou běžnější v oblasti nohou, podpaží a intimních partiích. Pravděpodobnost vzniku zarůstajících chloupků se zvyšuje také u lidí s vysokou hladinou pohlavních hormonů, protože se u nich může vyskytovat nadměrný růst ochlupení.

Čím jsou způsobeny zarůstající chloupky?
Zarůstající chloupky vznikají v momentě, kdy je vlasová folikulu ucpaná mrtvými kožními buňkami. To způsobuje, že chlup neroste rovnou, ale do stran. Většinou se tak děje při holení, kdy čepel vytváří ostrý konec chlupu a ten snadněji pronikne pod kůži. Proto jsou problematická zejména místa, na kterých se ochlupení pravidelně zbavujeme.

Jak proti nim bojovat?
Pokud je to možné, nejjednodušším řešením je nedělat nic, zarůstající chloupky většinou zmizí samy od sebe. Nezkoušejte chlupy vyndávat a snažte se na daných místech neškrábat - vytvoříte tak ranky a ty jsou vhodným útočištěm bakterií, zvyšujících možnost infekce. Na podrážděných místech mohou také zůstat jizvy.

Bulky po zarůstajících chloupcích přetrvávají a nemizí přirozeně?
Další z možností je navštívit doktora. Ten na vaší kůži sterilním způsobem udělá malý řez, aby chlup vysvobodil. Rovněž vám může předepsat steroidní sádlo, zabraňující svědění a podráždění nebo retinoidy, které odstraní mrtvé kožní buňky. Méně drastickou metodou, jak se zbavit zarůstajících chloupků, je nechat je dorůst a nějaký čas se neholit. Delší chlupy nemají tak ostré zakončení, proto je menší pravděpodobnost, že se zkroutí a proniknou pod kůži. Ne pro každého jsou tato řešení vhodná. Pokud si chlupy nechcete nechat dorůst a trpíte averzí vůči skalpelu, máme pro vás několik typů, jak se nepříjemných červených bulek zbavit.

Jednoduché a doma dostupné metody

  • Omyjte zasažené oblasti teplou vodou a zjemňujícím mýdlem. Naneste dezinfekci, abyste předešli zapálení.
  • Přiložte na zasaženou oblast teplý obklad. Ten také pomůže zjemnit pokožku a dostat zarostlé chloupky zpod kůže.
  • Použijte sterilní pinzetu nebo jehlu (dříve přiložte teplý obklad na zjemnění kůže) a pokuste se chlup opatrně dostat zpod kůže, aniž byste museli příliš zasahovat do jeho okolí. Pokud je příliš hluboko, raději tuto metodu nepoužívejte, mohli byste do rány zanést bakterie. Pokud je to možné, nevybírejte chlup celý, is kořenem, také hrozí riziko infekce. Pouze se pokuste vytáhnout část, zarostlou v kůži
  • Aplikujte na oblast vaječnou membránu (tenkou průhlednou vrstvu, nacházející se mezi skořepinou a vaječným bílkem) a nechte ji tam, dokud vyschne a scvrkne se. Následně se odlepí, zarostlý chlup by měl vyjít spolu s jejím odstraněním.
  • Se zaůstajícími chloupky mohou pomoci i krémy proti akné, protože jsou si tyto dva kožní problémy podobné, zvláště pokud bulky obsahují hnis.
  • Vyzkoušejte chléb, namočený v horkém mléce. Neslouží pouze k jídlu, ale i na odstranění tohoto nepříjemného problému.
  • Jemný peeling dvakrát denně odstraní odumřelé kožní buňky, zprůchodní folikulu a umožní chlupem dostat se ven.

 

Dá se zarůstající chloupkům předejít?
Samozřejmě. Pokud jste již vyloučili možnost přestat se holit, jsou zde následující způsoby:

  • Používejte ostrou žiletku, dbejte na to, aby měla pouze jedno ostří.
  • Před holením zvlhčujte vaši pokožku teplou vodou a použijte přípravek na zjemnění chlupů jako gely či různé krémy.
  • Holte se zásadně ve směru růstu ochlupení.
  • Opláchněte žiletku po každém tahu.
  • Muži, neholte se zcela dohladka. Pokud se dá, nechte si jemné strniště, aby nevznikaly otvory, kterými by se do vaší pokožky mohly dostat bakterie.
  • Aplikujte na kůži studený obklad těsně po holením, abyste předešli podráždění.
  • Pravděpodobnost zarůstání chloupků může snížit také používání jiných metod holení. Zkuste například depilační krémy, vosk či laserový zákrok.
     
Autor: Martina Dvořáková