Jak přežít svátky bez nabrání zbytečných kilogramů?

Znáte to, v době vánočních svátků si často dopřejeme množství rozličného jídla. Není divu, že po prázdninách nebo dovolené, se zděsíme při pohledu na ručičku váhy. Opět jste přibrali ? Co jste udělali špatně , že se tak stalo ? Aby vás ručička na váze nemile nepřekvapila, přečtěte si následující rady a triky, abyste během při těchto svátcích nepřibrali.

Jak přežít svátky bez nabrání zbytečných kilogramů?

Všudypřítomné nebezpečí

Vánoční svátky jsou časem klidu, když si člověk chce odpočinout a dopřát si i co se týče jídla. Nezapomínejte však na to, že nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili. Jídlo by proto mělo splňovat základní výživové prvky, a jen část z našeho jídelníčku by měly tvořit potraviny typu: "dopřejme si  vždyť Vánoce jsou jen jednou za rok". K takovým potravinám jistě patří všudypřítomné cukroví,  zákusky, dorty, chipsy, či dokonce slanina, uzeniny, klobásy. Doma na vás číhá upečené cukroví, a na návštěvách to není jinak. Odevšad číhá na vaši váhu samé nebezpečí v podobě nejrozmanitějších pochoutek, častokrát ne právě nejzdravějších.

8 triků, abyste byli s ručičkou na váze spokojeni

1. Klidně snězte, na co máte chuť, ale s mírou! Klidně si dopřejte vánoční cukroví,  klidně si pochutnejte na zmrzlině, ale pamatujte na to, že tři kousky cukroví nebo jeden kopeček zmrzliny je dostačující. Snažte se brzdit v množství, ale neomezovat chutě.
2. Jezte raději více porcí v menším množství. Zde platí pravidlo konzumace jídla v šestých porcích za den.
3. Půlhodinu před konzumací jídla, se napijte. Voda, nebo džus vás jemně zasytí a k obědu sníte méně. Nejvhodnějším džusem je ananasový nebo grapefruitový.
4. Jezte hodně ovoce a zeleniny, která Vás zasytí. Navíc se zbavíte škodlivin a pročistíte si organismus.
5. Konzumujte vlašské ořechy, arašídy, lískové oříšky, pistácie, kešu oříšky. Proč? Nejenže to máte během vánočních svátků dovoleno, mělo by to být dokonce vaší povinností. Denní konzumace oříšků je mimořádně zdravá. Stačí jedna hrst ořechů a zasytí vás na několik hodin .
6. Nezapomínejte na čerstvý vzduch a procházku absolvujte nejlépe každý den. Po obědě či večeři vám jistě dobře padne procházka na čerstvém vzduchu. Nemusíte absolvovat horskou túru, postačí půlhodinová procházka, abyste si nastartovali trávení a udělali něco pro své zdraví i potěšení.
7. Zkuste se vyhnout alkoholu a cigaretám. Je vědecky dokázáno, že právě alkohol může za nadbytečné kilogramy a cigaretám zase můžete poděkovat za neúspěšné zhubnutí.
8. Dbejte na to, aby minimálně 80 % z vaší stravy, tvořily výživové potraviny.
 

Autor: Martina Dvořáková