Jak přírodní cestou dostat mravence z bytu?

Bydlení s přírodou je fajn, ale nesmí té přírody doma být mnoho. Tedy myslíme tím především živočichy, kteří nám doma parazitují a mezi které patří i mravenci. Jsou malí a proto se bez problémů dostanou všude a to jim ani nemusíte otevírat vchodové dveře. Kde je potrava, tam si pro ni bez problémů vlezou. A co tedy s nimi? Zavolat deratizační firmu nebo bojovat sami. Poradíme vám pár tipů, které váš domácí boj podpoří.

Jak přírodní cestou dostat mravence z bytu?

Drobky přitahují mravence jako magnet

Určitě to znáte. Někde se vám venku něco nechtěně rozsype a už je kolem několik desítek malých černých mravenců, které se nashromáždí kolem popadaných drobků. Je to naprosto normální. Do domů a bytů se tito malí tvorové dostanou přes malé spáry ve dveřích či otevřenými dveřmi, ale i okny. Když vám potom doma něco spadne, přijde jejich chvíle a okamžitě jich je několik v akci.

Mravenci nejsou vybíraví

Mravenci jsou velmi nepříjemní a jsou skoro všude. Pokud zjistíte, že se u vás doma usadili mravenci, kteří si z vašeho domu pomalu dělají jedno velké mraveniště, máte problém, který musíte co nejdříve řešit. Mravenec je velmi moudrý tvor, který ví, co chce udělat a má jasný cíl. Jejich výhodou je zejména to, že sní prakticky všechno, a proto jednoduše přežijí. Nejsou vůbec vybíraví a jednoduše si dají každý i ten nejstarší drobeček.

Důležitá je prevence

Na začátek by měla být vždy pořádná prevence. Ačkoliv právě teď žádného mravence nevidíte, určitě nepodceňujte prevenci, která je velmi důležitá. Své potraviny všechny pořádně zabalte vždy do nějaké fólie, alobalu nebo sáčku, z kterého drobky nebudou mít šanci vypadávat a nebudete je zbytečně trousit. Potraviny, které patří do tohoto seznamu jsou například mouka, cukr, těstoviny či jiné pochutiny, které jsou otevřené. Mravenec se umí jednoduše dostat i přes papírový obal, proto byste měli dávat tyto potraviny do skleněných nádob. Všechny drobky po sobě vždy okamžitě zameťte a otřete, abyste nedávali žádné zbytečné návnady mravencům. Vhodné je také jako prevence, dát u vstupu do dveří koření (hřebíček, majoránku či kerblík). Tyto aromatické vůně mravence odradí před "nájezdů" do domu.

Postřiky proti mravencům

Pokud se stalo, že se už mravenci zabydleli u vás doma, nemusíte se bát. Na trhu najdete stovky postřiků proti mravencům, které jsou dostatečně silné. Stejně najdete i různé granule či prášky, které mají podobný účinek. Chemické prostředky však nejsou vhodné používat uvnitř a často se zahubí jen nějaká část mravenců.

Domácí a zcela přírodní postupy

  • Zkuste vsadit na postupy, které znali již lidé v minulosti a jsou ověřené. V 500 ml vody rozpusťte 1 lžíci cukru a 2 lžíce droždí. Tuto směs nalijte do plochých nádob a rozmístěte po bytě.
  • Vhodný je i celer posypaný skořicí. Skořice je velmi aromatická. Takto posypaný celer dejte na jedno místo, kde se mravenci nacházejí.
  • Mravenci také nesnášejí listy z rajčat či houbu posypanou cukrem.
  • Osvědčená je i horká slaná voda nebo směs jedlé sody a cukru. 

Oblíbené SAVO

Někdy však přírodní postupy nestačí, a proto byste měli přitvrdit. Najděte cestičky, přes které mravenci chodí. Injekční stříkačkou vstříkněte do těchto cest obyčejné SAVO a díru zaslepte silikonem. Tento postup je již drastičtější, ale měl by fungovat. Jen pozor na to, že SAVO má bělící účinky!

Autor: Martina Dvořáková