Jak se dají vyhubit mravenci v bytě?

Mravenci jsou často nepříjemní a nezvaní hosté našich domovů. A nestěhují se jen do přízemí, klidně začnou obývat i byty ve vyšších patrech. Jak se k nám dostali a jak je z bytu vypudit?

Jak se dají vyhubit mravenci v bytě?

Staré noviny a sladké věci
Vysvětlíme si nejprve chyby, které někdy děláme. Mravenci se často dostávají do našich obydlí během letních měsíců. Ideální podmínky pro ně vznikají, když větráme a mohou se nepozorovaně protlačit otevřenou plochu. Když vás často trápí tento problém, pořiďte si síťku proti hmyzu, která vás ochrání i před mravenci. Pozor také na různé větráky a nepozorované díry ve zdi, přes které se k vám mohou dostat. Dobře je utěsněte a zbavte se této komplikace. Ideálním rájem pro mravence je opuštěný byt nebo chata. Pokud máte takovou výletní nemovitost, nenechávejte pro ně taková lákadla. Mravenci mají rádi staré noviny a sladkosti všeho druhu. Když se k nim dostanou, velmi snadno se tam usadí a vytvoří si nové hnízdečko. Zabalte je tedy dobře do igelitového obalu, aby se k nim nedostali.

Rychlý zásah
Když objevíte u sebe mravence, je nutný co nejrychlejší zásah. Mravenci se rychle rozmnožují a tak jich za chvilku můžete mít plnou kuchyň. Jako první odstavte možné zdroje, které je tam nalákaly. Takto nebudou mít vlastní potravu a budou nuceni hledat jiné možnosti. Ihned použijte i některý z domácích triků nebo koupených prostředků. Proces odstraňování opakujte, dokud zcela nezmizí. Pokud se jich neumíte dlouhodobě zbavit, musíte vyhledat pomoc deratizéra. Důležité je také zbavit se královny.

Křída a chemické přípravky
Při odstraňování mravenců máte dvě možnosti. Můžete na ně jít buď cestou chemie, nebo přírodních typů. V začátcích je nejúčinnější právě ta první cesta. Používejte různé spreje a přípravky, které je zcela vyhubí. Nastříkejte to přímo na jejich hnízdo, ale i dokola po celé skříni. Určitě se zbavte potravin, které mohly být napadeny, jako například mouka, rozbalené těstoviny, sladkosti a podobně, protože v nich mravenci mohou být ukryti a mohou se tak snadno dostat do pokrmů během vaření. Pak prostory dobře vymyjte, aby se přípravek nepřenesl i na potraviny. Efektivnější je v tomto případě použít speciální křídu, která se nanáší kolem rizikových míst a kolem částí, přes které mohou mravenci vejít. Ta vám nezašpiní celý prostor a snadněji se odstraní. Křídu si na tomto místě nechte dlouhodobě a v případě potřeby ji obnovte. Úplně vám postačí udělat tlustší čáry, které mravenci odradí od nástupu. Nevýhodou je, že po čase ztratí tyto přípravky účinnost.

Aromatické koření
Zkusit můžete i různé domácké tipy. Ty fungují na tom principu, že použijete suroviny, které mravence odrazují, případně jsou pro ně otravou. Nasypte na místa, kde mají své cestičky sůl, pepř, sodu, droždí nebo kypřící prášek. Ty jsou pro ně příliš agresivní. Stejně účinná je i citronová šťáva. Mravence můžete vyzkoušet i vytopit nebo vysát, takto však můžete snadno na některé z nich zapomenout a budou vždy na stejném místě.
Pro mravence jsou velmi nepříjemné i různé aromatické produkty jako skořice, majoránka, bazalka, hřebíček, které působí odpudivě a můžete je vyzkoušet i jako prevenci před opakováním problému. Vyrobit pro ně můžete i inteligentní past. Kupte houbu s drsnějším povrchem s více dírkami. Namočte ji do cukrové vody a položte do blízkosti hnízda. Mravenci se na ni nachytají a nebudou umět vyjít ven.

Na závěr dezinfekce
Ani když se už zbavíte posledních mravenců, vaše práce ještě neskončila. Nyní musíte postižená místa důkladně vydezinfikovet přípravky s obsahem chloru. Pokud jde o trvalý problém, budete muset takové mytí zopakovat vícekrát. Neznamená to, že byste měli problémy s hygienou, pouze okolí vašeho domu či bytovky mají rádi mravenci, kteří se tam opakovaně vracejí a tento pach je do budoucna odpudí. Když se mravenci vracejí v častých intervalech, najděte jejich vnější hnízdo a poraďte se s odborníkem, jak se ho zbavit.

Autor: Martina Dvořáková