Jak se domluvit s teenagerem?

Společné soužití s dětmi ve věku teenagerů je v mnoha rodinách na zabití. A pokud se teenageři ve zdraví dožijí dospělého věku, stojí to opravdu hodně nervů, ale dá se to. Chce to jen trochu ubrat plyn na obou frontách.

Jak se domluvit s teenagerem?

Nejen rodiče to mají s dětmi těžké
I děti, které právě v pubertě hledají své "JÁ" a jsou pod vlivem hormonů, to s rodiči nemají jednoduché. Proč? Tyto děti se od rodičů, zejména matek, v tomto období odpoutávají, ale na druhé straně je ještě stále potřebují. Takže to v praxi vypadá tak, že dítě chce více volnosti, ale doma potřebuje stále pohlazení a přitulení. Najít hranici je opravdu někdy velmi těžké. A tak se stane, že nastávají mezi rodiči a dětmi neshody. Víte, co na rodičích puberťáci nesnášejí:

Pokud je objímáte na veřejnosti. Ne jeden teenager vám potvrdí, že největší ostudu, jakou mu rodiče mohou udělat je to, pokud je líbají nebo objímají na veřejnosti, zejména tehdy, pokud jsou nedaleko jeho kamarádi nebo spolužáci.

Pokud vyžadujete pořádek ve skříni či dětském pokoji. Zabývat se řádem je pro dítě v pubertě absolutně nepodstatné. Ono nepořádek nevidí, jemu vyhovuje "bordel", je to pro něj přirozenější než úhledné hromádky v šatníku či seřazeny knihy v knihovně. A prach? Vždyť tam přece žádný není!

Pokud chcete, aby vám pomáhali. Puberťák je od přírody líný tvor a tak každá povinnost v domácnosti, kterou musí udělat je patřičně komentována. Dítě nechápe, že mít povinnosti je běžné. Rodič nechápe, že dítěti nevynesený koš a neumyté nádobí jednoduše nevadí.

Pokud žádáte aby jel s vámi na výlet, dovolenou či na návštěvu k babičce. Nuda, nuda a ještě jednou nuda. Nezajímá ho zámek, botanická zahrada a ani věhlasný kostel s varhany. Jít k babičce ho donutí pouze představa, že dostane nějaké peníze na přilepšenou.

Pokud jim zakazujete počítač. Pro vašeho potomka v pubertě není nic důležitějšího než kamarádi a pocit, že někam patří. Vše ostatní je otravuje a irituje. Shledávají to nudné a zbytečné. Proč by měl pomáhat s domácími pracemi, když na facebooku se právě řeší něco důležitého?

Autor: Martina Dvořáková