Jak se dostat z alkoholového opojení?

Fámy o odbourávání alkoholu z těla. Mezi lidmi koluje mnoho fám, jak se vyhnout následné „opici“ po požití většího množství alkoholu.

Jak se dostat z alkoholového opojení?

• Jídlo a šálek kávy pomohou alkohol rychleji odbourat?  

Nejenže to není pravda, ale takové praktiky mohou být i životu nebezpečné. Kdo se před oslavou dobře nají, dosáhne pouze to, že promile alkoholu v krvi stoupá pomaleji.

• Intenzivní pohyb má zásadní vliv na rychlejší odbourání alkoholu?                                                 

Není to pravda, alkohol se nedá vypotit. Tuto činnost přebírají z 95 procent játra a za hodinu se hladina alkoholu v krvi sníží průměrně jen asi o jeden až dvě desetiny promile. Zbývajících pět procent se může dostat z těla ven kůží, ale nehraje to žádnou roli.

• Dýchání studeného vzduchu odbourává alkohol?

Není to pravda!

• Energetické nápoje a silná káva?

Člověk se může cítit díky povzbuzujícím účinkům kofeinu svěžejší, ale pomalé odbourávání alkoholu v játrech a omezenou schopnost reakce to neovlivní.

• K úplnému vystřízlivění stačí trocha spánku?

To je velmi vážný omyl, protože zbytkový alkohol je stejně nebezpečný, jako jeho časná konzumace. Po prohýřené noci odborníci doporučují nechat auto doma a zvolit jiný způsob přepravy.

• Alkohol udržuje tělesnou teplotu?

Rozšiřuje sice cévy, což může vést k hřejivému pocitu, krev však proudí rychleji k tělesným periferiím, odkud je teplo předáváno do okolí, takže účinek je zcela opačný. Například při konzumaci půl láhve vína, tedy asi 50 gramů alkoholu, klesne tělesná teplota o půl stupně.

• Alkohol zaručí dobrý spánek?

Unavený, alkoholem omámený organismus se pouze rychleji dostane do říše snů. Řešit však problémy s usínáním tímto způsobem, vede k návyku.

• Ale jedna věc, která se říká o alkoholu, je pravdivá: ničí mozkové buňky! Lékaři odhadují, že jeden bujarý večírek může způsobit ztrátu 20 - až 30 tisíc mozkových buněk. Alkohol také narušuje přenos dat mezi nervovými buňkami, což má negativní vliv na koncentraci a paměť.

Autor: Lenka Kostková