Jak se nenakazit na koupališti?

Hygienistka připouští, že sem tam se po koupání v přírodě vyskytnou průjmy, ale většinou se ukáže, že problém vznikl na břehu, v bufetu. Ani letní virózy nechytíte při plavání. Získat infekční dávku choroboplodných bakterií při koupání ve volné vodě není běžná věc. Patogenní mikroorganismy se v jezeře rychle rozptýlí a dlouho nepřežijí. Na rozmnožování zde nemají podmínky téměř vůbec. Museli byste déle plavat těsně vedle nosiče infekce.

Jak se nenakazit na koupališti?

Neulevujte si do vody

Odpudivější je, že podle nedávno zveřejněných průzkumů se až sedmdesát procent Čechů bezohledně vymočí do jezera, ve kterém se koupou. Voda má samočistící schopnost, jezera i štěrkoviště mají proudění spodní vody, které nečistoty i bakterie odplaví a rostliny i živočichové je rozkládají. Ale ve vedrech se někdy stane, že vzorky odebrané navečer, mají mikrobiologické hodnoty na hranici nebo mírně zvýšené. Do rána se však voda pročistí, dokonce i při břehu, kde přes den bývá hodně dětí a neplavců, co se pouze namáčejí. Pokud se ovšem nechcete koupat v cizí moči, neulevujte si do vody ani vy.

Honba na mikroby

Mikrobiologickým rozborem hygienici pravidelně zjišťují celkové množství mikroorganismů stávajících ve vodě při určité teplotě a případný výskyt choroboplodných zárodků či sinic. Před schválením provozu nového přírodního koupaliště vyžadujeme podrobnější sledování, plus hydrogeologický průzkum, abychom věděli, zda složení okolní půdy nemůže být rizikem pro kvalitu vody. Žádáme i hydrobiologický rozbor zaměřený na rostliny a živočichy přítomné ve vodě. Například masivní výskyt vodního ptactva na jezeře má výrazný vliv na mikrobiologickou kvalitu vody, ptáci mohou dokonce přenášet salmonelu a některé kožní parazity, schopné napadat člověka. Proto koupání v takových vodách není vhodné. Ale když víme, že všechno je v pořádku, dáme povolení k provozu. Hygienici samozřejmě sledují i neoficiální koupaliště, všechna větší jezera, která jsou hromadně navštěvovaná. Na žádném se za poslední roky nevyskytla epidemie.

Podmínky provozu

Umělá koupaliště s bazény jsou v provozu, pouze pokud mají souhlas příslušného regionálního úřadu veřejného zdravotnictví. To znamená, že splňují všechny podmínky. V provozním řádu jsou přesně vyjmenovány požadavky, jak často měnit vodu, jak ji doplňovat a jak dezinfikovat. Vyplývá to z kvality vody i z kapacity koupaliště. V bazénech je vyšší koncentrace chloru než v pitné vodě, bakterie nemají velkou šanci. Ale pokud je hlava na hlavě a mezi nimi nemocný člověk, může se rozšířit klasická kapénková infekce jako v tramvaji. Provozovatelé bazénových koupališť jsou povinni předkládat rozbory vody každé dva týdny a vzorky odebírané při přívodu i při odtoku. Bazény, které nejsou průtokové, mají předepsané pravidelné vyměňování alespoň určitého podílu vody a pečlivé čištění pískovými filtry. Pokud je na okraji bazénu slizký povlak, znamená to, že péče není taková, jaká by měla být. Na druhé straně, povlak se vytvoří již za jediný den, takže pokud ho spatříte večer, ještě není důvod k obavám, ale určitě byste ho neměli najít ráno. Ani to však neznamená, že ve vodě je plno mikrobů. Když se vyskytly případy, že jednotlivec po koupání dostal nějakou infekci, nedalo se jednoznačně určit, zda se nakazil v bazénu, nebo již nákazu v sobě nosil a propukla po podchlazení sliznic ve vodě. Pokud však neonemocní více lidí z jednoho koupaliště, nedá se tvrdit, že na vině je bazén.

Trochu větším rizikem je termál

V něm je sice pohoda, ale platí to i pro mikroskopické bestie. Voda s normálním chemickým složením, nemineralizovaná, poskytuje příjemné útočiště pro choroboplodné zárodky. Lehčeji v ní přežívají, někdy se i množí. Takové bazény třeba pravidelně doplňovat chlorem a častěji vyměňovat jejich obsah. Pokud má termální koupaliště mineralizovanou vodu, je bezpečnější, protože minerální soli bakterie ničí. Ale ani termální koupaliště nezaznamenala v posledních letech žádné epidemie. Abyste termál přežili ve zdraví, nesmíte zapomenout, že není vhodný pro každého. Horká voda nedělá dobře lidem s kardiovaskulárními chorobami, maličkým dětem ani staříkům. Na každém termálním koupališti musí být napsáno, komu může voda uškodit. Pokud nepatříte do žádné z těchto kategorií, nepřekročíte doporučený čas pobytu v sedacích bazénech a po koupání se osprchujete, můžete si klidně užívat jakoukoliv vodu.

Autor: Lenka Kostková