Jak se nezranit a kvalitně trénovat?

Sport je super aktivita, ale pozor, občas děláme chyby, které se mohou negativně podepsat na našem zdraví. Hlavně v letním období často lidé, kteří se nevěnují žádnému sportu propadají trendu, že zdravý pohyb na zdravém vzduchu vyřeší všechny jejich potíže, které jim způsobuje pasivní způsob života. Ale to je zásadní chyba a můžete si zbytečně způsobit závažná zranění.

Jak se nezranit a kvalitně trénovat?

Sport je stále oblíbenější
Sport a pravidelný pohyb jsou pro zdraví člověka, ale i pro jeho vnitřní pohodu je velmi důležitý. Je zřejmé, že narůstá počet lidí, kteří se ve volném čase věnují běhu, plavání, posilování či jiným sportům. Mnozí z nich takovýmto způsobem odbourávají stres plynoucí z rychlého životního stylu nebo se zbavují nadbytečných kilogramů. Mnozí z nich však při této činnosti dělají základní chyby, které mají na tělo, klouby, svaly zda kosti spíše negativní účinek. Jednou ze základních chyb, které by se měli nezkušení sportovci vyhýbat, je nedostatečné dodržování pitného režimu. To je právě při sportech na otevřeném slunci a v nadcházejících vedrech velmi důležité. Od vhodně nastaveného pitného režimu se odvíjí délka i intenzita cvičení. Kromě vody je důležitý i příjem potravin. Cvičit bychom neměli ani s přeplněným, ale ani s prázdným žaludkem. S pohybovou aktivitou bychom měli začít dvě až tři hodiny po jídle. Hlad se může dostavit poměrně rychle. Ubývání energie však můžeme zahnat tyčinkou či lehkým a výživným banánem.

Míra a pravidelnost
Důležitá je míra a pravidelnost. Příliš těžké zátěži či dlouhé vzdálenosti při běhu vám neprospívají a zbytečně vaše tělo opotřebovávají. Pokud máte svalovou horečku a cítíte, že jste přetíženi, nevynechávejte cvičení úplně. Zkuste alespoň pár pohybů na rozcvičení. Tělo si tak lépe zvyká na námahu. Při přetížení může pomoci i vhodný přípravek, který unavené svalstvo zregeneruje a dodá mu potřebnou pružnost.

Na posilování je potřeba jít opatrně
Pitný režim, správná strava a přiměřená zátěž. To vše je při posilování svalstva velmi důležité. Kromě výše zmíněných chyb se však dopouštíme i jiných prohřešků. Lidé s nadváhou, problémy s páteří a koleny či s bolestmi kloubů si mohou vybrat nevhodný typ cvičení, čímž svému tělu nevědomky škodí. Před zahájením posilování je proto vhodné popovídat si s odborníkem. Ať už ortopedem, fyzioterapeutem, nebo alespoň někým, kdo už déle cvičí a vyzná se. Ještě před zahájením cvičení je však klíčové rozcvičení se. Právě to je však často zanedbáváno. Vhodné rozcvičení svalů je pro lepší výkon absolutně nezbytné. Naopak bez kvalitního strečinku si cvičením můžeme přivodit nepříjemné zranění. V důsledku přetížení svalových partií může dojít  až k natržení svalu, přičemž nejčastěji bývají tímto zraněním postiženy dolní končetiny - zejména stehenní a lýtkový sval. Natržený sval je velmi nepříjemným zraněním, kterému lze předcházet již zmíněným přiměřeným strečinkem. Pokud už si ale zranění svalu, jeho natažení či natržení přivodíme, je třeba s cvičením ihned přestat a postižený sval okamžitě zklidnit. Studené obklady a vhodný přípravek mohou ulevit od bolesti a urychlit léčbu.

I běhání má své zásady
Běhání patří k novodobým fenoménům a své fanoušky si rychle nachází po celém světě. Běh je nenáročný sport a na první pohled se zdá, že ho umí dělat každý. Opak je ale pravdou. Množství začínajících běžců si nedá při výběru vhodné obuvi dostatečně záležet, což může mít později neblahé důsledky. Další chybou začátečníků je přeceňování se. Mnozí téměř ihned začínají sprintem. Přitom by to mělo být naopak - začít by se mělo rychlou chůzí, později lehkým během a až postupně zvyšovat rychlost i intenzitu. Ortoped dále dodává, že běh není vhodný pro lidi, kteří mají problémy s koleny či páteří. Těm se doporučuje spíše rychlá chůze, případně sporty, při kterých se méně namáhají klouby. Při běhu je také podstatné, zvolit si vhodný povrch. Tvrdý beton se nedoporučuje, ale ani příliš měkký povrch, na kterém se opotřebovává zejména pata. Nežádoucím účinkům můžete předcházet správně zvolenou obuví. Bota by měla držet nohu pevně a měla by tlumit nárazy. Nebezpečím při běhu mohou být nepříjemná vymknutí či výrony paty. I zde opět pomáhají ledové zábaly a vhodné přípravky. Bota, která tlumí došlapy, je citlivá k noze a zároveň chrání patu před zraněním, je při běhu velmi potřebná. Vhodně zvolený povrch, tempo běhu a vzdálenost - to vše by si měl běžec promyslet tak, aby neškodil svým kloubům, kolenům a páteři.

Autor: Martina Dvořáková