Nemusíte být ani alkoholik, přesto se občas stane, že alkohol nad vámi zvítězí. Jenže ráno si již jako vítězové nepřipadáte. Co dělat? Jak ze sebe ta kvanta etanolu co nejrychleji a hlavně bezpečně dostat? Hlavně nespoléhejte na moc kávy a černého čaje. Pomůže vám minerálka, sprcha a čerstvý vzduch.
Zapomeňte na kávu a černý čaj
Dehydratují a váš stav by jen zhoršily. Včera jste se opili a dnes máte "okno"? Je to způsobeno především výpadky krátkodobé paměti, takzvanými okny. Pravděpodobně jste měl v krvi asi 2 a 2,5 mililitru. S takovou bohatostí jsou zvýrazněny mozkové příznaky. Opilý člověk se často neudrží na nohách, zhoršuje se koordinace pohybů a chová se naprosto nepochopitelně. Při chronickém užívání alkoholu dochází k vážnému narušení paměti a dalších složek kognitivního fungování. Takové škody však mohou být částečně pozměněny po uplynutí doby dlouhodobého odběru.
Minerální nápoj pomalu
Co jste udělali předtím v noci, si nemusíte pamatovat, ale vzpomínka na obnovení paměti obvykle pomáhá dosáhnout dobrého spánku. Pokud se probudíte s dobrou opicí, vypijte velkou sklenici minerální vody, ale pomalu! Oslabený žaludek to nemusí nepřežít a tekutina se vám vrátí. Udělejte sprchu. Nejlepší je střídat studenou vodu teplou vodou. Měl byste si dát nějakou hydratující okurku nebo speciální nápoj. Chcete-li jej připravit, potřebujete 10 ml omáčky Worcester, 5 ml kečupu, jeden žloutek, trochu citrónové šťávy, olivový olej, špetku soli, černého pepře a mletého pepře. Vše promíchejte a vypijte. Nebo si můžete dát hotovou slepičí polévku.
Nemáte na jídlo ani pomyšlení?
Pokud ani nepomyslíte na jídlo, pokračujte v pití minerální vody, 100% ovocných šťáv nebo si vezměte velkou dávku kvalitního medu. Pomáhá rychleji rozkládat alkohol, přidává sacharidy a dodává energii. Žlučník a játra stimulují heřmánkový nebo mátový čaj. Játra budou likvidovat láhev vína téměř deset hodin! Dejte si jedno jablko, abyste snížili účinek škodlivých metabolitů alkoholu. Rozhodněte se běžte projít a dýchejte hluboce, chladný vzduch vás zase vrátí do formy, tělo je okysličeno a začne se vámi zase proudit lepší krev. Po zbytek dne odpočívejte.
Co dělá alkohol?
Vyčerpaný ethanol prochází sliznicí trávicího systému do krevního řečiště, 20% prochází žaludeční sliznicí a 80% sliznicí tenkého střeva. Tučné nebo mléčné pokrmy stimulují sliznici, aby zpomalily vstřebávání alkoholu. Myslíte si, že po pití šumivých vín máte mnohem víc nálady a rychleji uhasíte žízeň? Bubliny uvolňují koncovou část žaludku a urychlují průchod konzumovaných potravin do tenkého střeva.
Pouze 10% bude odsáváno
Alkohol prochází gastrointestinální sliznicí do všech tkání těla, nejrychleji u těch dobře krmených. Proto je hladina alkoholu v mozku, plicích, játrech a ledvinách rychle přizpůsobena hladině v krvi. Přeprava etanolu v těle se provádí přibližně 45 až 90 minut po poslední dávce. Degradace v játrech za účelem produkce metabolických produktů. Pouze asi 10 procent alkoholu se vylučuje nezměněných močí a poté dechem. Schopnost eradikace etanolu se postupně rozvíjí, takže děti předškolního věku nejsou schopny etanol dostatečně zpracovat. Ženy jsou také znevýhodněny. Na rozdíl od mužů zpracovávají alkohol déle a snesou menší množství. Mají menší játra, méně vody v těle a další hormonální zařízení. A navíc, ženy mají také více tukové tkáně, které zabraňují absorpci alkoholu z krve. Proto obézní lidé mají víc alkoholu v krvi po požití stejného množství alkoholu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.