Jak se zbavit akné a správně pečovat o pleť?

Zdraví pleti nelze svádět jen na genetiku. Je to i otázka hygieny a správné péče. Kvalita pleti se dá v mnohém ovlivnit. Ale nejedná se jen zevní péči, ale i kvalitní životosprávu.

Jak se zbavit akné a správně pečovat o pleť?

Akné trápí především teenagery,
ale objevuje se i u dospělých v období fyzického či psychického vyčerpání, po vysazení antikoncepce nebo v těhotenství. Odborníci vznik akné u dospělých často připisují některým druhům léků a nesprávné kosmetice. Příčiny vzniku a způsob léčení akné u dospělých je jiný než u teenagerů. V tomto případě doporučujeme navštívit odborníka, protože léčba probíhá jiným způsobem než u mladých. Dnes vám nabízíme rady, které jsou určeny pro eliminaci akné u dospívajících. Pokud máte v rodině teenagera, následující řádky jsou určeny právě vám.

Zdraví a krása pochází zevnitř
Zdravá a pěkná pleť je odrazem správného fungování důležitých procesů v lidském organismu. Prvním předpokladem pro zdravou pleť je správná životospráva. Je důležité dbát na dostatečnou výživu bohatou na vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Pro pleť jsou nezbytné vitaminy A, C a E, selen a vitamin B6. Dostatečný přísun vitamínu A poskytují mléčné výrobky, vajíčka, ryby a mrkev. Bohatou zásobárnou vitamínu E jsou obiloviny - pšeničné produkty, ale i mléčné výrobky a zelenina. Vitamín E se nachází také v rostlinných olejích. Dalším důležitým vitaminem pro zdravou a krásnou pleť je vitamín C. Nachází se v osvěžujících pomerančích, grepech, jahodách, černém rybízu a jablkách. V zelenině je ve velké míře zastoupen v rajčatech, brokolici, zelí a bramborách. Pokud vaše dítě miluje oříšky, jejich dostatečným přísunem si zajistí přiměřené množství selenu. Kromě ořechů se nachází selen také v rybách, obilninách a zelenině. Vitamin B6 je obsažen v zelí, špenátu, česneku, luštěninách a jeho zdrojem je také vepřové maso a droždí. Vitaminy, minerály a stopové prvky je ideální přijímat z potravy. Vitaminové preparáty z lékárny jsou vhodné při akutním nedostatku zmiňovaných vitamínů.

Pro správné fungování organismu je nutný pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek pohybu
Důležité je zapomínat na dostatečný pitný režim. Přijímání tekutin má pro náš organismus velký význam. Základ by měla tvořit čistá neperlivá voda a neslazené bylinkové čaje. Právě voda zbavuje organismus toxických látek. Pleť a obzvlášť pokožku postiženou akné zhoršuje kouření, alkoholické nápoje a kofein (na toto mnoho mladých zapomíná). Na akné také působí stres a celkový psychický stav. Uvedené faktory mají vliv na zdraví pokožky a jsou základními předpoklady úspěšného boje s akné. Dodržování uvedených zásad je důležité, ale ne dostačující. Akné je složitější problém, který vyžaduje komplexní přístup. Dříve než se začneme věnovat konkrétním krokům boje proti akné, podívejme se na to, co vlastně akné je a co je příčinou jeho vzniku.

Jak vzniká akné?
Akné je problémem, který vzniká v době dospívání, když v těle mladého člověka dochází k výrazným změnám. Vznik akné je podmíněn několika faktory. Prvním z nich je fakt, že v těle člověka dochází k nadměrné produkci hormonů, které způsobují nadbytečnou tvorbu kožního mazu. Pleť postiženou akné mohou stejně vyvolat bakterie odborně nazývané Propionibacterium acne. V důsledku tvorby hormonů a následnému vzniku nadbytečného mazu nebo vlivem bakterií dochází k ucpávání pórů pokožky. Jednoduše lze akné charakterizovat jako kožní problém, který je způsoben záněty v kanálcích mazových žláz. Vnitřní zánět se postupně dostává na povrch a sužuje pokožku dospívajících nehezkými vyrážkami.

Bez důkladné a pravidelné péče to nepůjde
Boj s akné lze řešit prostřednictvím dermatologa, který určí léčbu přímo na míru. Lékaře zpravidla navštěvují mladí lidé, kteří jsou postiženi těžšími formami akné. Při lehčích stavech akné postačuje pravidelná a důkladná péče. Nezbytností jsou správné kosmetické přípravky. Často se zapomíná na to, že i kosmetika dokáže výrazně zlepšit nebo naopak komplikovat léčbu kožních problémů, jako je akné. Při akné je třeba zvolit kosmetické přípravky speciálně určené pro aknózní a citlivou pleť. Existuje množství přípravků a někdy trvá delší dobu, než dospívající najde kosmetiku, která mu nejvíc vyhovuje.

Jak má vypadat péče o pleť s akné?
Základem péče o pleť je důkladné hloubkové čištění. Čisticí kosmetické přípravky zbavují pleť nečistot. Odstraňují z pokožky přebytečný kožní maz, eliminují jeho další vznik a působí antibakteriálně. Dospívající by měli používat čistící gely, pleťové vody a samozřejmostí jsou čistící peelingy. Právě peeling skvělým způsobem zbaví pleť nečistot a odumřelých buněk. Stejně dobře odstraní přebytečný kožní maz a uvolní ucpané póry. Čištění pleti je třeba se věnovat ráno i večer. Po komplexním vyčištění pleti je důležité nanést na obličej vhodný krém. Při akné se doporučují hydratační krémy, které obsahují zvláčňující a antibakteriální složky. Pozor! Vybírejte krémy, které neucpávají póry odborně nazývané nekomedogenní pleťové krémy. Skvělým maskovacím prostředkem jsou uklidňující krycí korektory. Jejich služby ocení stejně dívky i chlapci.

Zejména mladé ženy si často kladou otázku, zda je vůbec vhodné líčení u pleti, která trpí akné
Odpověď zní - ano. Důležité je však vyvarovat se krycích krémů a make-upů, které mají komedogenní účinky (ucpávají póry a mastí pleť). Ideální je volit kosmetiku speciálně určenou pro problematickou pleť.

Péče o pleť lze doplňovat hojivými obklady z heřmánku nebo řepíku lékařského
Zázračnou moc má na akné Tea Tree oil známý jako čajovníkový olej, který je k dispozici v každé lékárně. Olejíček má úžasné schopnosti dezinfikovat pleť, kde se nacházejí vyrážky a zároveň pokožku zklidní.

Akné je kožním problémem, který se dá řešit
Nezbytná je správná, pravidelná a dlouhodobá péče, vhodné kosmetické přípravky, dostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků. Neméně důležitý je pozitivní přístup k životu, dostatek pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu.

Autor: Lenka Kostková