K správné zahradní atmosféře patří i grilování. Jakmile se oteplí, pozvánky na opékání se jen hrnou. Zejména dámy se často brání dobrotám, které se podávají, aby nepřibraly. Tu a tam si dají do úst kousek zeleniny, ale opečenému masu se raději vyhýbají. Grilovat se však dá i tak, aby se hody neprojevily na hmotnosti.
Pokud jste se rozhodli udržet si linii a žít zdravě, nemusíte se grilování úplně vzdát. Maso nemá vysokou energetickou hodnotu, když ho však naložíte do olejové a kořenité marinády, všechno se změní. Zdraví neprospěje ani tmavá kůrka, která na mase vznikne při špatném grilování. Černý obal signalizuje, že se bílkovina změnila na uhlík. Tyto problémy se však dají vyřešit. Klasický gril na dřevěné uhlí vyměňte za elektrický či plynový. Potraviny nejsou při tomto druhu úpravy vystavené kouři a přímému ohni. Na druhé straně je třeba přiznat, že pro mnohé gurmány pak zmizí ta správná chuť. Pokud se nechcete vzdát úpravy na dřevěném uhlí, můžete maso grilovat ve speciálních obalech, abyste se vyhnuli spálení. V žádném případě však maso nepřipravujte přímo nad plamenem, ale nad rozpáleným ohništěm.
A jaké jsou další zásady zdravého grilování? Nejdůležitější je, aby tento druh úpravy jídel zůstal pouze občasnou záležitostí. Pokud jste se rozhodli připravit přátelům příjemné odpoledne, vyberte si při nákupu raději kuřecí maso než klobásy či bůček. Potraviny připravujte na přírodní způsob. Nemusí být za každou cenu naložené v oleji či kalorických omáčkách. Jako přílohu podávejte k masu různé druhy lehkých dresinků. Připravíte je z bílých jogurtů, které ochutíte bylinkami. Grilovat můžete i různé druhy zeleniny: patizon, lilek, cuketa jsou na tento druh úpravy nejvhodnější. Grilování se dá ustát i bez újmy na zdraví i hmotnosti.
Když je budete přidávat do jídla, nekrájejte je, ale potrhejte, lépe pustí aroma. Majoránka: využívá se na dochucení polévky, do hrnce ji přidejte na konci vaření, výborná je na ochucení masa, posypte ho ještě před pečením. Pažitka: používá se čerstvá na ochucení pomazánek z tvarohu, zeleninového salátu, ale i na máslový chléb. Šalvěj: má velmi intenzivní chuť a používá se zejména na přípravu vepřového a telecího masa. Osvěží i studené sýrové talíře či různé pokrmy z rajčat. Tymián: díky silné kořenité chuti a vůni se využívá při přípravě grilovaného masa nebo k ochucení zeleninových salátů.
Potřebujeme: 100 g hlávkového salátu, 50 g řeřichy, 100 g salátové okurky, 100 g ředkvičky, 50 g žampionů, 2 natvrdo uvařená vejce, 6 lžic pochoutkové smetany, bylinky podle chuti
Postup: Salát potrháme na menší kousky, ostatní zeleninu nakrájíme na kolečka. Vejce rozkrojíme na osminy. Bylinky smícháme se smetanou a přidáme k ní připravenou zeleninu, houby a vejce. Vše dobře promícháme.
Potřebujeme: čínské zelí, rajče, papriku, menší salátovou okurku, ředkvičky, bylinkové koření, olivový olej, petrželku
Postup: Zeleninu nakrájíme na tenké nudličky, ochutíme bylinkovým kořením a pokapeme olivovým olejem. Dobře promícháme a ozdobíme petrželkou. Pokud k salátu přimícháme tuňáka, případně kuřecí maso a vejce uvařené natvrdo, můžeme podávat jako hlavní jídlo.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.