Jak si vybrat ten správný jogurt?

Spotřeba mléka v posledních letech dlouhodobě klesá, zato se zvyšuje konzumace kyselo-mléčných výrobků a z nich zejména jogurtů.  Jogurt obsahuje kyselé mléčné kultury, které přispívají k vnitřní rovnováze střevního systému. Rostoucí spotřebu jogurtů vítají zejména lékaři. Mezi široké palety mléčných výrobků představují výbornou volbu zdravé výživy. Lidskému tělu dodávají vápník, bílkoviny, vitamíny, starají se o  látkovou výměnu, jsou předpokladem, že lidé se vyhnou obávané rakovině.

Máme více než dost důvodů na to, abychom jedli jogurty. Nabízíme několik rad od odborníků na výživu.

Tuk v jogurtu
Pokud jde ozdravnou výživu, doporučují se spíše jogurty s nižším (0,1 až 0,5 procenta tuku) a středním obsahem tuku (0,5 až 3 procenta tuku). Při střídmém používání nejsou problematické ani jogurty s vyšším obsahem tuku kolem 3 procent. Tučnější jogurty jsou chuťově výraznější, racionálnější jsou mléčné výrobky s nižším obsahem tuku.

Věk a jogurty
Bez ohledu na věk je třeba snižovat příjem tuku v potravinách. Pravidlo by se mělo dodržovat i u mladé generace, která stále více trpí obezitou. Raději tedy středně a nízkotučné jogurty.

Pohyb a jogurty
Tučný jogurt organismu neškodí, pokud se lidé hýbou. Nepohodlným se stává v okamžiku, když se člověk přejídá ostatními potravinami s vysokým obsahem tuku.

Bílý či ochucený jogurt
Je to věc chuti. Pokud jsou jogurty ochucené přírodní ovocnou složkou, jsou rovnocenné s bílými jogurty. Když někdo drží striktně přísnou životosprávu, omezuje příjem cukrů, tehdy je třeba držet se bílých jogurtů.

Jogurt a látková výměna
Jogurt obsahuje kyselé mléčné kultury, které přispívají k vnitřní rovnováze střevního systému. Umožňují dobrou látkovou výměnu-vyprazdňování, které část populace trápí.

Ovocná složka v jogurtu
Její podíl by měl být uveden a vyčíslen na etiketě. Pokud jde o víc složek, rovněž je třeba je  uvést.

Barviva v jogurtu
Potravinová legislativa je připouští. Spotřebitele však mate, pokud jahodový jogurt obsahuje koncentrát z mrkve nebo borůvkové barvivo z červené řepy. Přirozené barvivo je však vždy lepší než umělé.

Regulátory kyselosti
Pravý jogurt je neobsahuje. Různé kyseliny okyselující prostředí prodlužují trvanlivost výrobku a zaručují jeho stabilitu. V pravém jogurtu nemají co dělat.

Cukr v jogurtu
Nejčastěji je součástí ovocné složky. Pokud je vyznačen obsah cukru a vyjádřena energetická hodnota výrobku, spotřebitel se umí zorientovat. Ovocná složka konzervovaná cukrem je lepším řešením, než konzervování chemickou konzervační látkou.

Škrob v jogurtu
To už není pravý jogurt, ale spíše nějaký krém. Mléčný výrobek sestaven z mléka a jiných složek.

Éčka a jogurty
Výrobky, které obsahují éčka, nejsou pravé jogurty. Jogurt je přece výrobek z čistého mléka, který vznikl pomocí nějaké jogurtové mikrobiologické kultury.