Jak si vybrat ten správný jogurt?

Spotřeba mléka v posledních letech dlouhodobě klesá, zato se zvyšuje konzumace kyselo-mléčných výrobků a z nich zejména jogurtů.  Jogurt obsahuje kyselé mléčné kultury, které přispívají k vnitřní rovnováze střevního systému. Rostoucí spotřebu jogurtů vítají zejména lékaři. Mezi široké palety mléčných výrobků představují výbornou volbu zdravé výživy. Lidskému tělu dodávají vápník, bílkoviny, vitamíny, starají se o  látkovou výměnu, jsou předpokladem, že lidé se vyhnou obávané rakovině.

Jak si vybrat ten správný jogurt?

Máme více než dost důvodů na to, abychom jedli jogurty. Nabízíme několik rad od odborníků na výživu.

Tuk v jogurtu
Pokud jde ozdravnou výživu, doporučují se spíše jogurty s nižším (0,1 až 0,5 procenta tuku) a středním obsahem tuku (0,5 až 3 procenta tuku). Při střídmém používání nejsou problematické ani jogurty s vyšším obsahem tuku kolem 3 procent. Tučnější jogurty jsou chuťově výraznější, racionálnější jsou mléčné výrobky s nižším obsahem tuku.

Věk a jogurty
Bez ohledu na věk je třeba snižovat příjem tuku v potravinách. Pravidlo by se mělo dodržovat i u mladé generace, která stále více trpí obezitou. Raději tedy středně a nízkotučné jogurty.

Pohyb a jogurty
Tučný jogurt organismu neškodí, pokud se lidé hýbou. Nepohodlným se stává v okamžiku, když se člověk přejídá ostatními potravinami s vysokým obsahem tuku.

Bílý či ochucený jogurt
Je to věc chuti. Pokud jsou jogurty ochucené přírodní ovocnou složkou, jsou rovnocenné s bílými jogurty. Když někdo drží striktně přísnou životosprávu, omezuje příjem cukrů, tehdy je třeba držet se bílých jogurtů.

Jogurt a látková výměna
Jogurt obsahuje kyselé mléčné kultury, které přispívají k vnitřní rovnováze střevního systému. Umožňují dobrou látkovou výměnu-vyprazdňování, které část populace trápí.

Ovocná složka v jogurtu
Její podíl by měl být uveden a vyčíslen na etiketě. Pokud jde o víc složek, rovněž je třeba je  uvést.

Barviva v jogurtu
Potravinová legislativa je připouští. Spotřebitele však mate, pokud jahodový jogurt obsahuje koncentrát z mrkve nebo borůvkové barvivo z červené řepy. Přirozené barvivo je však vždy lepší než umělé.

Regulátory kyselosti
Pravý jogurt je neobsahuje. Různé kyseliny okyselující prostředí prodlužují trvanlivost výrobku a zaručují jeho stabilitu. V pravém jogurtu nemají co dělat.

Cukr v jogurtu
Nejčastěji je součástí ovocné složky. Pokud je vyznačen obsah cukru a vyjádřena energetická hodnota výrobku, spotřebitel se umí zorientovat. Ovocná složka konzervovaná cukrem je lepším řešením, než konzervování chemickou konzervační látkou.

Škrob v jogurtu
To už není pravý jogurt, ale spíše nějaký krém. Mléčný výrobek sestaven z mléka a jiných složek.

Éčka a jogurty
Výrobky, které obsahují éčka, nejsou pravé jogurty. Jogurt je přece výrobek z čistého mléka, který vznikl pomocí nějaké jogurtové mikrobiologické kultury.

Autor: Martina Dvořáková