Jak ušetřit sebe, svoji peněženku a životní prostředí?

Chováte se šetrně ke svému prostředí? Třídíte odpad, kupujte si ekologické přípravky na praní, na mytí nádobí, máte doma ekologické topení a myslíte, že už toho víc pro své životní prostředí udělat nemůžete? Ale můžete! Máme pro vás pár doporučení, která jsou sice kapkou v moři, ale i ta někdy pomůže.

Jak ušetřit sebe, svoji peněženku a životní prostředí?

"Eko" myšlenky se v současnosti šíří téměř do všech odvětví
Výjimkou nejsou ani kosmetický či módní průmysl a zejména, naše koupelny a šatní skříně, kde vládneme my. Procedury, které na těchto místech pravidelně podstupujeme, nejsou vždy přátelské k přírodě. I když se říká, že "pro krásu se trpí", nemusí to být právě ekosystém, který si všechno odnese. Pokud si osvojíte několik drobných návyků, bude se snadněji dýchat naší planetě i vám.

Méně sprchování
I když nás horka zahánějí do sprchy častěji než v zimním období, počet sprch bychom měli omezit nebo zkrátit na co nejkratší dobu. Kvalitní pitné vody je stále méně a ze všech stran se ozývá potřeba k jejímu šetření. Sprcha dodává pocit svěžesti. Ale příliš časté mytí nemusí být vždy prospěšné. Nejviditelněji se časté zásahy vody a šamponů projevují na vlasech. Pravidelným přehnaným rozmazlování ztrácejí schopnost udržet se v bezproblémovém stavu a dochází k jejich maštění.

Všude samé lahvičky
V každé domácnosti se nacházejí alespoň dvě umyvadla, respektive dřezy. A na každém z nich je alespoň jedna nádobka s čisticím prostředkem nebo mýdlem. Ještě více toho najdeme v okolí vany. Materiálem, z něhož je většina nádob, je plast. A vždy, když se náplň vypotřebuje, vyhazujeme je a kupujeme nové. Eliminujte množství vyhozeného plastu například tím, že si nádobky ponecháte a kupovat si budete jen náhradní náplň. Ta je k dispozici v prodejnách ve větším objemu a často i za lepší cenu.

Obyčejné mýdlo
Mýdla si dnes můžeme kupovat v tekuté podobě a aplikovat je na ruce ze sice praktické, ale konvenční lahve nebo klasickou tuhou formu, kterou lidstvo zná již stovky let. Přestože lidé, kteří si potrpí na hygienu by mohli protestovat, lepší volbou je tuhé mýdlo. Používat by se nemělo na veřejných toaletách či umývárnách. Doma je však zcela bezpečné a přátelštější k přírodě. Nezatížíte ji plastovým odpadem po vypotřebování a ušetříte i vaši peněženku.

Extra kousky ze sekáče
Příroda přináší oběti i v produkci nových modelů. "Shopoholiků" je stále více a někdy si plní skříně kousky, které si obléknou jen jednou v životě. Nákupy jsou občas zbytečně drahé. A co dokáže ještě naštvat? Pokud nedávno zakoupený kousek spatříte na kolegyni z třetího patra. Všudypřítomná obchodní centra vám možná zaručí, že budete IN, ale nemusí vám vyjít záměr originality. Pokud chcete být originálem a šetřit životní prostředí, navštivte z času na čas sekáč. Vyzbrojte se trpělivostí a pohrabte se v tom, co tam najdete. Můžete najít zajímavé kousky do šatníku a recyklovat.

Přírodní ingredience
Pokud jahody dokáží bělit zuby a kokosový olej přirozeně hydratuje pokožku, nač bychom si měli pořizovat produkty z obchodních řetězců neznámého původu, jejichž přidanou hodnotou je chemie? Nespoléhejte se na krabičkové produkty, kde největší zárukou je drahá reklama. Pokud patříte mezi kreativnější osobnosti, vyrobte si vlastní mýdlo či peeling. Vybrat si můžete tvar, vůni i jejich vzhled. I v ledničce či spíži najdete zázračných pomocníků krásy, kteří jsou schopni ošetřit pleť, rozjasnit tvář či oči nebo bojovat s celulitidou. Příroda vám pomůže, jak umí, pomáhejte i vy jí.

Autor: Lenka Kostková