Po nevyležené chřipce jsem měla různé komplikace a lékařka mi předepsala antibiotika. Žaludek jsem z nich měla těžký jako balvan, bylo mi na zvracení a bolela mě hlava. Kolegyně mi to nechtěla věřit, neboť právě brala dvojkombinaci antibiotik na helikobakterii a nic jí nebylo. Jaká pravidla mám příště dodržovat, aby mi nebylo špatně? Ačkoli to považujete za zbytečné, vždy si přečtěte příbalový letáček. I v případě, že vám lékař ozřejmil, jak máte pilulky užívat. Najdete v něm informace, s jakými potravinami léky nelze kombinovat, zda je vzít nalačno nebo až po jídle, a také, co dělat, když zpozorujete nežádoucí účinky.
Když si budete v lékárně na recept vybírat antibiotika, kupte si k nim i probiotika. Antibiotické tablety pak nenapáchají v těle více škod, než je nutné. Neberte je však jen během antibiotické terapie, ale doužívejte celé balení. Probiotika se postarají o to, aby se zatížená střevní flóra dala do pořádku a rychleji se obnovila. Antibiotika totiž zabíjejí nejen špatné, ale i dobré bakterie, které potřebujeme pro normální fungování trávicí soustavy. Když chybí, projeví se to průjmy, plynatostí nebo nevolností. Probiotika však udrží škodlivé i prospěšné bakterie v rovnováze. Stimulují také slizniční imunitu a zlepšují obranyschopnost střeva vůči alergenům či karcinogenům. Jsou jakoby balzámem na střevo. Užívejte je ještě nějaký čas po dobrání antibiotik a nezapomínejte ani na jogurty.
Dodržujte šetřící dietu! V době antibiotické léčby by si měl nemocný odpustit těžké pokrmy, jako segedínský guláš, slaninu či klobásu, i když nepociťuje nevolnost a netrápí ho nechutenství. Trávicí soustavu zatěžují už samotná antibiotika. Jezte menší porce a častěji, zejména ovoce a zeleninu, drůbež, libové šunky a lehké polévky. Na šetrnější stravu by měl dbát hlavně pacient, který kromě antibiotik bere ještě léky na tlak, cholesterol nebo křečové žíly. Doporučuji naplánovat si užívání léků tak, aby jich najednou nevzal hrst. Antibiotika je dobré vzít si o hodinu či dvě dříve nebo později než ostatní medikamenty.
Mámy říkají: Nejprve se najez, až pak si vezmi léky. Antibiotika nesmí jít na lačný žaludek! Je to pravda? Nedá se to zobecnit. Užitím antibiotik po jídle se sice může ztlumit jejich negativní vliv na sliznici žaludku, ale některé druhy si právě vyžadují prázdný žaludek. Tuto radu bych však najisto dodržoval u léků, o kterých se v příbalovém letáku píše, že je třeba spolknout až po najedení. Jinak opravdu podráždí žaludeční sliznici. Užívejte tablety podle doporučení, neboť každé antibiotikum má přesný mechanismus účinku. Pokud to nedodržíte, oslabíte účinek léku.
Nikdy neležte! Přípravek se vám zaklesne v jícnu a podráždí ho. Přestože je vám velmi špatně, při užití léků se na chvíli posaďte. Tablety vždy pořádně zapijte několika doušky tekutiny. Mnozí jsou přesvědčeni, že jim nebude špatně, když si tabletu rozmačkají na prášek, protože je to pro žaludek mnohem šetrnější. Správně? Nedoporučuji to, vždy je třeba řídit se pokyny v letáku. Mnohé tablety jsou potaženy obalem. Zajistí, aby se přípravek rozpustil na potřebném místě a někdy se to musí odehrát až mimo žaludek. Právě obal ho chrání před předčasným narušením kyselými žaludečními šťávami a zničením. Drtit můžete jen ničím nepovlečené bílé tablety. Nedoporučuji rozebírat ani tobolky, vysypávat z nich prášek a spolknout ho jen s troškou čaje. Hrozí, že se antibiotikum nevstřebá na požadovaném místě.
Antibiotika určitě nezalévejte kávou nebo mlékem. Ideální je slabší černý čaj nebo voda, která je vlastní celému organismu. Džusy nejsou příliš vhodné, obsahují ovocné kyseliny a někteří konzumenti mají s jejich strávením problémy. Nač nimi dráždit žaludek? Předejdeme nevolnosti, když budeme antibiotika zapíjet minerální vodou, hlavně takovou, která prospívá žaludku? Lepší je čistá voda nebo stolní voda v láhvi. Neměla by však být sycená, aby nedráždila trávicí soustavu. Speciální minerálky, které zklidňují žaludek nebo neutralizují kyselé prostředí v organismu, bych jako obecně prospěšný nápoj na zapití antibiotik neradil. Každá minerálka má jiný obsah minerálů a těžko říct, jak budou v konečném důsledku ovlivňovat vstřebávání léků. Speciální minerálky jsou na místě, až když se vyskytne určitý trávicí problém. Mnozí doporučují kolové limonády. Kolové nápoje mohou žaludek uklidnit, nesmí být však příliš ledové a sycené. Před konzumací je třeba je nechat trochu vyprchat. Pravda je, že mohou pomoci, neboť mají vysoký obsah cukrů, vcelku optimální zastoupení minerálů a v některých je dokonce extrakt z lékořice, které se kdysi používala k léčbě žaludečních vředů. I proto se mnohým po konzumaci tohoto nápoje uleví, ale jako univerzální lék na žaludek bych ho neradil, určitě ne často a ve velkých množstvích,
Myslíte si, že sklenička alkoholu při užívání antibiotik není až tak nebezpečná, jak se říká? Určitě bych neriskoval! Je to dvojnásobná zátěž na trávicí soustavu, dráždí ji samotný alkohol a k tomu léky. Může vám být nejen nevolno, ale dostanete i žaludeční vředy. Ještě horší je, že tato kombinace škodí játrům. V krajních případech hrozí akutní zánět jater nebo jejich selhání. Abstinentem zůstaňte ještě několik dní.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.