Zatímco se nedávno lidem přikazovalo dodržovat diety s nízkým obsahem tuků, dnes se tvrdí, že to byla chyba. Odborníci uznali, že nevyvážená strava poškozuje cévy, což se přímo dotýká celého srdečně-cévního systému. Mysleli si, že tak bude méně onemocnění srdce, všechny přikázané nízkotučné diety však měly opačný efekt, vyvolaly epidemii obezity a cukrovky. Příliš mnoho cukru, mouky, sladkostí a nadbytek tuku, navíc s nesprávným složením mastných kyselin opravdu neprospívá organismu. Ale na druhé straně, nikdo nemůže žít bez tuků, důležité je proto vědět, které tělu prospívají, které škodí a dosáhnout, abychom je konzumovali ve správném poměru.
Platí pravidlo, že je třeba jíst jen minimum nasycených tuků, neboť díky nim se zvyšuje hladina cholesterolu. Ten napomáhá vzniku aterosklerózy, a to už je jen krok k problémům se srdcem. Do popředí se dostávají nenasycené mastné kyseliny, tedy mononenasycené - kyselina olejová, a polynenasycené, takzvané esenciální omega-6-a omega-3-mastné kyseliny. Mastné kyseliny potřebujeme přijímat ve správném množství a poměru. Polynenasycené mastné kyseliny dělíme na omega-6 a omega-3. Většina z nás má ve stravě příliš mnoho těch prvních, protože se přirozeně vyskytují v mase, ve vejcích, v zelenině a některých běžně konzumovaných rostlinných olejích. Získávání omega-3 kyselin je těžší, přitom se předpokládá, že velmi pozitivně ovlivňují činnost srdce, pomáhají snižovat riziko arytmií, působí protizánětlivě a chrání před rakovinou. Nacházejí se v řepkovém a lněném oleji, ze živočišných zdrojů jsou omega-3-mastné kyseliny v tučných mořských rybách, jako například losos, sleď a makrela. Poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin v potravě pravěkého člověka byl 1: 1, dnes je u většiny lidí nevyhovující, neboť se často blíží až k hodnotám 20: 1. Ideálem by měl být poměr 4, nejvíce 5: 1. Při výběru potravin bychom měli myslet na to, že obsah tuku v celodenním příjmu potravy má tvořit pětadvacet až třicet procent, u těžce fyzicky pracujících až pětatřicet procent, sacharidů 55 až 60 procent a zbytek, obvykle dvanáct až patnáct procent, mají tvořit bílkoviny.
- Máslo
- Sádlo
- Rostlinné oleje - kukuřičný, slunečnicový
- Pšenice, sezam
- Některé margaríny
- Sardinky, makrela, losos, sleď
- Lněná semínka
- Vlašské ořechy
- Sója
- Řepka
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.