Jak zabránit nadměrnému usazování prachu v bytě?

Usazování prachu v bytě nezabrání nic. Ale můžeme s ním úspěšně bojovat. Stačí použít pár osvědčených triků, vyhodit věci, které přímo lákají k jeho usazování a zvolit vhodné pomocníky k jeho likvidaci.

Jak zabránit nadměrnému usazování prachu v bytě?

Vsaďte na prevenci
Obyvatele měst, ale i vesnic, obtěžuje prach, který denně vlétá do jejich bytů a domů. Udělejte to tomuto nezvanému hostu těžší. Postarejte se o vlhké klima v pokoji - větrejte raději nárazově, místo používání ventilaček. Rovněž i rostliny zvýší vlhkost vzduchu.

Opravdu to musí být? Zapomeňte na lapače prachu!
Sklenice, malé keramické postavičky, plyšová zvířátka - ano, trocha dekorace by nemělo chybět. Nicméně zabraňte zbytečnému předekorování. Je to náročné, pokaždé všechno zvlášť utírat. Praktičtější by bylo upřednostnit hezké vázy, větší sošky či koláže s fotografiemi.

Nezapomeňte - textilie by měly být pravidelně prát!
I když je to možná otravné, závěsy a koberce by měly vícekrát ročně čistit. Ložní prádlo pravidelně vytřepte a prát byste ji mělo každé dva týdny. To by si měli uvědomit zejména alergici.

Prach se chytá neustále na povrch? Použijte antistatický sprej!
Právě na technické přístroje, jako je televizor nebo DVD přehrávač se prach doslova lepí. Ještě jste ho sotva jen utřeli a už je tam zase. Důvod: elektrostatické povrchy. Když na ně použijete antistatický sprej, nebude se to stávat. Dejte však před použitím pozor, abyste vybrali sprej vhodný na plochu, na kterou jej chcete použít.

Jakou prachovku vybrat?
Měla by být jemná, aby nepoškodila některé povrchy. Vlhkým hadříkem jdete na jistotu. Ta však často zanechává na povrchu jemný film a pak v konečném důsledku máte ještě více práce, protože to musíte znovu utírat. Dobrou alternativou jsou elektrostatické prachovky, které nevíří prach. Když chcete zbavit prachu knihy a CD, tak stačí prachový smetáček. Hlavní zásada však je: vždy nejprve utírejte prach a až poté vysávejte!

Autor: Lenka Kostková