Jak zhubnout - rady kulturistů

Nevíte zhubnout? Jezte jako kulturisté! Mají i přes sto kilo, ale v hubnutí jsou nejlepší. Dokáží se zbavit každého gramu podkožního tuku, ačkoli jedí i devět ráz za den. Pokud se vy už léta bez výsledku pokoušíte shodit nadbytečná kila, zkuste jít na věc jako kulturisté. Kulturisté znají zaručený recept, jak zbavit tělo tuku. Pomůže zhubnout každému. To znamená ne hladovět, ale naopak-často jíst. Při odbourávání tuku totiž není vždy nejdůležitější počítat kalorie. Úspěch se dostaví, když dojde ke změně látkové výměny. A toho se dá dosáhnout správnou taktikou stravování-soustředit se na bílkoviny, střídat dny bohaté na cukry s chudými, vyloučit tučné potraviny a rozložit si jídlo do nejméně šesti menších porcí denně.

Jak zhubnout - rady kulturistů

Bílkoviny chrání svaly. Když chtějí kulturisté zhubnout, rozhodně nemají v úmyslu ztratit svou svalovou hmotu. Pouze tuk. Proto do jídelníčku řadí zejména jídla bohatá na bílkoviny, která jsou základním stavebním materiálem pro svaly. Denní spotřeba bílkovin by se měla pohybovat mezi dvěma až třemi gramy na den a kilogram tělesné hmotnosti. Na bílkovinách opravdu šetřit netřeba. Není totiž jedno, jestli člověk sní krůtí prsa nebo kus čokolády se stejným množstvím kalorií. Energie přijatá z jídla bohatého na bílkoviny neovlivňuje ukládání tuku v těle stejně jako energie přijatá z "tučné" čokolády. Ta bílkovinná zrychluje metabolismus a pomáhá odbourávat tuky. V jídelníčku by se proto měly objevovat vejce, tuňák ve vlastní šťávě, pstruh, nebo jiné ryby, kuřecí nebo krůtí prsa (bez kůže), nízkotučné jogurty, tvaroh, cottage sýr, občas libové hovězí. 

Na cukry je třeba jít rafinovaně
Zcela vyškrtnout z jídelníčku kromě tuků i cukry není dobrý tah. Tělo si totiž umí na snížený příjem kalorií zvyknout, opět zpomalí metabolismus a odbourávání tuků se zastaví. Proto je třeba střídat nízko a vysoko sacharidové dny. Buď tak, že jeden den bude nízkosacharidový, druhý středně sacharidový a třetí vysokosacharidový. A tak dokola. Nebo si zařadit po sobě tři nízkosacharidové dny (100 až 125 gramů sacharidů za den) a za nimi jeden vysokosacharidový (300 až 400 gramů). Pod pojmem sacharidy si je třeba představit například celozrnný chléb, hnědou rýži, brambory, těstoviny, marmeládu, ovesné vločky nebo banán.

Nevynechat žádné jídlo
Velkou chybu dělají ti, co ve snaze zhubnout vynechávají z jídelníčku snídaně, případně oběd nebo večeři. Funguje to jen krátkodobě. Pak se metabolismus zpomalí, hubnutí se zastaví, nejednou začne takový  experimentátor ještě více přibírat. Zde kdesi je problém lidí, co tvrdí, že přibírají i ze vzduchu. Jíst je třeba šest až devět krát denně-snídani, svačinu, oběd, svačinu, večeři a druhou večeři. Samozřejmě v menších množstvích. Jako dochucovadlo se dá použít hořčice, odtučněná majonéza, lehká salátová zálivka, či dresink. Součástí jídelníčku má být ovoce i zelenina.

Občas je možné i zhřešit
Když si jednou za čas dopřejete i "zakázané" jídlo-jako například pizzu, nic hrozného se nestane. Naopak-metabolismus se vám zrychlí a udržíte si hladinu leptinu na vyhovující úrovni. Leptin je hormon, který ovlivňuje chuť k jídlu. Jeho hladina při hladovění klesá, čímž se oslabuje pevná vůle nesníst co je po ruce.
Kdo to zhubnutí myslí opravdu vážně, měl by si zajít do posilovny. A nejlepší se tam rovnou trochu zdržet a začít cvičit. Nezhubne během týdne deset kilo bez práce, jak to slibují pochybné reklamy na ještě pochybnější výrobky. Trochu se při tom zapotí, trvat mu to bude dva-tři měsíce, ale výsledek určitě bude stát za to!
 

Autor: Martina Dvořáková