Jaké je správné tempo hubnutí?

Mnozí z nás chtějí zhubnout, když se jim zdá, že už překročili hranici únosnosti. Většinou bývá spouštěčem nějaká společenská akce, kdy zjistíte, že se najednou nedostanete do šatů nebo obleku, koupeného nedávno, nebo vám nějaký dobrák řekne, jak krásně jste se zakulatili za ten čas, co vás neviděl. Tehdy se zřejmě podíváte do zrcadla bez klapek na očích a uvidíte pravdu.

Jaké je správné tempo hubnutí?

Dalším důvodem bývají zdravotní problémy

Tehdy se rozhodnete, že je třeba zhubnout a vrhnete se do toho po hlavě. Přestanete jíst, začnete silně cvičit a výsledek? Silně namožené svaly, které vám nedovolí pomalu ani chodit, prázdný kňourající žaludek, který vás znervózňuje, a za několik dní, maximálně týdnů si řeknete, že to za tu námahu nestojí. Mnohé zaručené diety vám zaručeně zhnusí některé potraviny, protože obvykle jste buď týden na ovoci, nebo rýži a podobně a tyto potraviny se vám jednoduše přejí. Jak tedy na to?

Rozdělení potravin

Potraviny si třeba rozdělit na ty, které jsou určeny do fáze nízkého příjmu tuků a na ty, které jsou určeny do fáze nízkého příjmu sacharidů. Základním pravidlem by mělo být, ráno přijímat většinou sacharidy, přes oběd sacharidy a tuky a večer převážně nebo úplně jen tuky a bílkoviny živočišného původu. Sacharidy jsou např. chléb, pečivo, obilniny, brambory, rýže, těstoviny. Tuky: maso, mléko, vejce, mléčné výrobky. Ovoce se snažte konzumovat dopoledne kvůli obsahu cukrů, zeleninu můžete kombinovat kdykoliv a s čímkoliv.

Rychlost hubnutí

Časový úsek, za který můžete zhubnout, závisí na původní hmotnosti. Pokud vážíte 100kg a chcete zhubnout 10kg, určitě se vám to podaří dříve, než když vážíte 70kg a chcete také zhubnout 10kg. Rychlost hubnutí závisí na několika aspektech, mimo jiné na množství potravin, které denně zkonzumujete. Hlavně nesmíte začít jíst málo. Hubnutí se sice urychlí, ale jen dočasně. Proč? Příčinou je bazální metabolismus. Jakmile se omezí příjem živin, mozek vydá povel a bazální metabolismus začne klesat. Čím přísnější dietu budete držet, tím více klesne vaše denní spotřeba energie. Ale pokud příjem potravin omezíte přiměřeně a dodržíte základní zásady oddělování tuků od sacharidů, zejména večer, budete hubnout sice pomaleji, ale stále. Když budete chtít přestat, prostě zvýšíte příjem. Samozřejmě ne mnoho, abyste se zase nedopracovali tam, kde jste nechtěli být.
Základ hubnutí tedy začíná i končí v hlavě, aby vám vaše tělo uvěřilo, že příjem potravin neustane, že nemusí zoufale ukládat tuky, že nejde o život, když jíte méně. Protože přesně toto se v mozku děje, když začnete držet drastickou dietu. A když se pak zase pustíte do jídla, tělo ukládá co nejvíce dál, protože je stále v očekávání, že příjem opět prudce klesne. Je velmi náročně přesvědčit náš mozek, že už budete jíst správně a normálně, a těžké je to zejména pro lidi, který střídají jednu dietu za druhou.

Příklad úbytku hmotnosti

První kilogramy obvykle ubydou rychle, ale po týdnu nebo dvou to začíná být napínavější.
• Pokud chcete zhubnout pět kilogramů, mělo by vám to zabrat asi 6 týdnů, ale i déle.
• Pokud chcete zhubnout 10-15 kilogramů, věnujte se tomu minimálně tři měsíce. Čím pomaleji zhubnete, tím bude větší pravděpodobnost, že se vám kilogramy nevrátí.
• Chcete-li snížit hmotnost o více než 15 kilogramů, měli byste hubnout pod dohledem lékaře. Příliš rychlá nebo přílišná ztráta hmotnosti může vést ke zdravotním problémům.
• Nezapomínejte na pohyb. Je velmi důležitý, zvýší se vám výdej energie a o to můžete adekvátně zvýšit příjem. Navíc pohybem si tvarujete svaly a vyhnete se problému povislé kůže, která zůstane po úbytku tuku. Nezapomínejte, že svaly z něčeho vznikají, svalová hmota je vlastně proměněný tuk, tedy pokud i zhubnete řekněme 3 kg, ve skutečnosti je to víc, jen se část proměnila na svaly.

Autor: Martina Dvořáková