I když se výživnost evropské stravy v posledních desetiletích velmi zvýšila, nedostatek některých minerálních látek, například zinku, vápníku či železa, se vyskytuje poměrně běžně. Odborníci se však domnívají, že v Evropě a Severní Americe trpí nemocemi způsobenými nedostatkem některé živiny pouze jeden až dva lidé ze sta. Aby tělo správně provádělo všechny činnosti, podle zjištění vědců nezbytně potřebuje 16 minerálních látek. Ty se považují za životně nezbytné tehdy, pokud se účastní alespoň jednoho metabolického pochodu, potřebného na přežití, růstu nebo rozmnožování. Minerální látky tvoří 3-4 procenta hmotnosti lidského těla. Tělo potřebuje relativně velké množství takzvaných makroprvků, například vápníku, hořčíku, sodíku a draslíku, a mnohem menší množství mikroprvků, například železa a zinku. Další, například selen, hořčík či jód, účinkují ve velmi malých množstvích, a proto se jim říká stopové prvky.
Koncentrace minerálních látek v potravinách často závisí na jejich množství v půdě, na níž se pěstovaly rostliny a pásl dobytek. Schopnost vstřebávat minerální látky z potravy ovlivňují další živiny - na vstřebávání vápníku je například nezbytná přítomnost vitaminu D. Potraviny s vitamínem C usnadňují vstřebávání železa, které se nachází v potravinách rostlinného původu. Další složky potravin, například tanin (v čaji) a fytová kyselina (v pšeničných otrubách a neloupané rýži), mohou vstřebávání vápníku, železa a zinku bránit.
Krátkodobě si tělo samo umí udržet rovnováhu minerálních látek. Pokud je však jejich příjem dlouhodobě nízký, tělo čerpá ze zásob uložených ve svalech, játrech či dokonce kostech. Pokud je naopak přísun minerálních látek příliš vysoký, nadbytečné množství se vylučuje. Kromě případů předávkování umělými minerálními přípravky proto nehrozí téměř žádné nebezpečí, že by nadbytek minerálních látek ve stravě vedl k poškození tělesných orgánů. V následujících článcích o minerálních látkách si proto podrobně prostudujeme jednotlivé minerální prvky, které potraviny obsahují, a tak se seznámíme s tím, které potraviny bychom měli konzumovat v případě, že nám některý z daných prvků chybí. I v případě různých onemocnění někdy stačí, pokud do svého jídelníčku zahrneme stravu, která obsahuje minerál, kterého má naše tělo nedostatek.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.