Při běžném grilování na dřevěném uhlí nejvíce vadí odkapávající mastnota, která kape přímo na uhlíky, kde se okamžitě přepálí, přemění na kouř s karcinogenními látkami, ty se usadí v mase nebo v jiné grilované potravině. Grilovaný pokrm pak sice příjemně voní po kouři ze dřeva, ale nese v sobě látky, co tělu příliš neprospějí. Grilováním na uhlí se sice zbavíme mastnoty a jíme pokrmy méně tučné, než byly v syrovém stavu, jenže ta mastnota se formou kouře vrací zase zpět. Proto i když Kaufland leták příští týden nabídne po celou grilovací sezonu kvalitní masa ve kvalitních a chutných marinádách, při grilování na klasickém modelu grilu na dřevěné uhlí si je znehodnotíme.
Plyn hoří a kouří také, o tom vědí své všichni, kdo mají plynový sporák. Jenže, kouře je jen minimum, což je výhoda první, mastnota z grilovaných pokrmů navíc stéká mimo hořáky, a to je velká výhoda s číslem dvě. Nemůže proto dojít k přepálení tuku na žhavém hořáku a k jeho stoupání v podobě kouře do grilovaných jídel. Plynové grily se navíc velmi snadno regulují po stránce teploty, jednodušší je i jejich údržba. Ani náhradní plynové lahve nemusí být nijak velké. Stačí pětikilová lahev s čistým propanem, která průměrné rodině bez problémů vydrží na celou grilovací sezonu.
Grily na dřevěné uhlí výrazně kouří (pokud nebereme v úvahu nejnovější modely stolních grilů, u kterých je kouř účinně filtrován). Grily na plyn své okolí kouřem nijak neobtěžují. Když rozpálíte plynový gril a začnete péct, sousedé ucítí jen vůni grilovaných pokrmů, ale za kouř vás peskovat nebudou. Přichystání plynového grilu je navíc rychlé, snadné. A rozhodně se gril tolik neušpiní, jako když používáte klasické modely na dřevěné uhlí. Díky tomu se dá používat, aniž byste museli gril po každém použití pracně čistit.
Velká očista stačí jednou za sezonu. Takže po grilování jen rozpálíte gril naplno, aby mastnota na mřížce zuhelnatěla a šla snadno seškrábnout kartáčem nebo škrabkou, které jsou přibalené v grilovací sadě. Oškrábnutou mřížku pak jen otřete vlhkým hadrem, a potom na ni nastříknete nebo mašlovačkou nanesete rostlinný olej, zavřete víko - a je to!
Základní zásady grilování zůstávají stejné, ať si zvolíte gril na uhlí, plynový nebo elektrický. Musíme správně vybrat maso, zvolit chuťově ladící marinádu, maso správně naložit nebo mleté maso namíchat s kořením a bylinkami, které nám vyhovují. Zeleninu a ovoce naporcovat na správně velké díly, pečivo grilovat jen dohněda. Podrobně vás grilováním dokáže provést například Zdeněk Pohlreich.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.