Jednoduchý systém pohybů a cvičení, který vrací do aktivního života

Pozorujete občas venku skotačící děti a tiše jim závidíte jejich bezstarostný a ladný pohyb? Vzpomínáte si, že tak podobně jste kdysi mohli skotačit i vy a přemýšlíte, kam se tyto schopnosti vašeho těla poděly? Rozhodně nejste sami.

Jednoduchý systém pohybů a cvičení, který vrací do aktivního života

Pohyb ve spirále času
Postupujícím věkem se náš pohyb stává stále těžším, často bolestivějším. Většina lidí se s tím smíří jako s přirozeným následkem stárnutí. Je to však skutečně opravdu tak? Máme většinu života pouze vzpomínat na to, co jsme dokázali v mládí a nechat naše tělo - takový úžasný výtvor - nevyužité? Možná jste však úplně jiný případ. Máte aktivní život s náročným tréninkem, ale často vás potkávají  zranění? Nebylo by úžasné mít na svém těle nějaký knoflík (podobně jako tlačítko RESET v případě znefunkčnění přístroje), který bychom mohli stisknout a vrátit se tak do stavu, kdy nám všechno tak krásně fungovalo? Něco podobného je však možné! Je možné vrátit se k tělu takovému, jaké by mělo být, odolnému a pohybujícímu se s lehkostí.

Původní síla - Original Strength
Original Strength (v překladu původní síla) je pohybový systém vytvořený Timem Andersonem a Geoffem Neupertom, uznávanými autoritami ve světě silového a kondičního tréninku. Je základem pro všechny další tréninkové systémy. Pomáhá znovu získat sílu, mobilitu a stabilitu, kterou jsme měli jako děti. Jak jsme o ně přišli? Pamatujete si ten den, kdy vás v šesti letech posadili do školní lavice a pohrozili, že máte tiše sedět? Tak, tam se to začalo a pokračuje to do dospělosti, kdy drtivou většinu dne trávíme sezením. Heslem tohoto systému je "Jsi stvořen pro pohyb" - a skutečně, přes pohyb vede cesta k tělu takovému, jaké by mělo být. Systém představili v knize Original Strength: Regaining The Body You Were Mean To Have. Je postaven na několika málo skupinách "cviků" tzv. resetovat, které postupně napodobují jednotlivé pohybové vzorce ve vývojových fázích dětí - od momentu kdy se poprvé nadechnou, až do momentu, kdy ovládnou chůzi a běh. Základní skupiny jsou: dýchání, pohyb hlavy, přetáčení, pohupování, lezení. Vrcholem tohoto řetězce je pak chůze a sprint. Jednotlivému resetu lze přizpůsobit obtížnost individuálním potřebám a stavu jednotlivce. Prostřednictvím resetů umožníme tělu rozpomenout si na všechno, co se už jednou naučilo a získat tak zpět naši reflexivní stabilitu / reflexivní sílu. Právě jejich ztráta je příčinou řady problémů pohybového aparátu. Obnovením zpětné síly a stability by měl začínat každý vážně myšlený tréninkový program, je to základ, na kterém můžeme potom bezpečně stavět.

Cvičení je jednoduché a úplně pro každého
Systém je tak jednoduchý, že je pro mnoho lidí těžké uvěřit, že může fungovat. On však funguje až nečekaně dobře - na internetu najdete množství svědectví a příkladů. Odkaz, který nám nechávají autoři systému je jasný - pohyb je naší součástí a nikdy nejsme příliš staří, abychom se už nehýbali.