Jóga, která spojuje tanec a thajskou masáž - akrojóga

Akrojóga je zajímavé spojení jógy, tance a thajské masáže. Je určena zdatnějším cvičencům, kteří mají rádi dynamické cvičení. Ideální je cvičit ve smíšené dvojici, ale není to podmínka. Není to ale partnerská jóga a ani akrobacie, přestože se létá vzduchem.

Jóga, která spojuje tanec a thajskou masáž - akrojóga

Tři součásti akrojógy
Akrojóga má tedy základ v józe, dynamiku jí dodává akrobacie a důležitou součástí je laskavost, kterou se akrojóga inspirovala v thajských masážích. Tento styl existuje více než 10 let a vznikl ve Spojených státech amerických. V praxi nejčastěji funguje tak, že jeden z dvojice (zpravidla muž) je jakousi základnou, která poskytuje oporu ženě vystupující v pozici "akrobatky".

Dva jsou víc než jeden
Jelikož základem při cvičení akrojógy je dvojice, je důležité si uvědomit, jakou sílu má pár. To znamená, že dva spolu dokáží víc, než jeden. Samozřejmě, bez vzájemné důvěry se cvičení akrojógy neobejde, protože většina jógových pozici se provádí "ve vzduchu". Akrojóga vlastně učí dva lidi komunikovat mezi sebou prostřednictvím pohybu, vyjadřovat si vzájemně důvěru a laskavost. V rámci celé skupiny je také cítit atmosféru podpory, spolupráce a přijímání toho druhého. Nelze zapomenout ani na hravost, která se při uskutečňování jednotlivých pozici dokonale projeví.

Prospívá tělu i duši
Lekce akrojógy nemusí být čistě jen o "létání", ale velmi často jsou orientovány i jako terapie. Bez ohledu na tuto skutečnost, nelze akrojóze obecně upřít více fyzických ani psychických benefitů. Jelikož má svůj základ v józe, vede k odstranění svalové nerovnováhy, která je příčinou bolesti hlavně v oblasti zad. Akrojóga také zlepšuje celkové držení těla, flexibilitu, rovnováhu. Jelikož součástí tohoto jógového stylu je i akrobacie, výrazným způsobem přispívá ke tvarování problematických tělesných partií. Samozřejmě, podílí se i na posílení imunitního systému. Jaké jsou psychické benefity? Akrojóga, jako jedna z představitelek body & mind cvičení, pomáhá lépe zvládat stres, zbavit se pocitů úzkosti a strachu. Je pomocnicí i při nespavosti a zvyšuje schopnost koncentrovat se. V neposlední řadě také zvyšuje sebevědomí.


Mohlo by vás také zajímat