Jóga vám pomůže najít klid a vyléčí bolavá záda

Přemýšlíte co s volným časem a napadlo vás, zda nezkusit cvičit jógu? Jestli hledáte nějakou aktivitu, která není jen sport, ale také pozitivní myšlení, tak je jóga pro vás to pravé. A nebojte se, jóga to nejsou jen krkolomné sestavy cviků. Jóga je filozofie, nové vnímání světa, ale také znovu nalezená rovnováha všech částí těla. A tak je k ní třeba i přistupovat. Zde se nepočítají perfektně provedené cviky, ale hodnocení si pro vás připraví samo vaše tělo!

Jóga vám pomůže najít klid a vyléčí bolavá záda

Najděte klid
Prvním krokem, který vás naučí na kurzech jógy, je správné dýchání. Většina z nás totiž dělá chybu v tom, že dýchá mělce a jen do vrchní části plic. Nádechy by však měly být delší, klidnější a měly by se soustřeďovat do břišní oblasti. Takovým způsobem uklidníte tep a tělo se dostane do fáze relaxu. Další důležitou věcí je, abyste ještě před začátkem cvičení vypustili z mysli všechny starosti. Přestaňte uvažovat a nechte si v hlavě příjemné prázdno. Soustřeďte se na každý pohyb, čímž zefektivníte jeho účinek. Výhodou jógy je, že na rozdíl od jiných sportů si nevynucuje vaši výbušnost a vybíjení síly. Zde pracujete se všemi vlastnostmi organismu plynule a necháváte je zkombinovat do vytouženého cíle v podobě psychické a fyzické rovnováhy.

Všem na míru
Od jógy vás možná odrazují různá videa a fotografie, na kterých cvičitelé ukazují různé náročné pózy, při kterých si dávají nohy za hlavu, nebo udržují stabilitu v mimořádně náročných polohách. Jenže takové cvičení je určeno pouze pro opravdové mistry. K němu byste se museli propracovat jednotlivými levely a dokonale zvládnout nejprve první jednoduché kroky. Vše je samozřejmě vždy stavěno k vašim schopnostem. Pokud máte velkou nadváhu, budou pro vás určeny jiné cviky než pro lidi v plné kondici. Stejně se zohledňuje váš zdravotní stav, věk, síla a chuť do změny. Protože vždy je na každém jednotlivci, zda chce pokročit dále nebo mu stačí jen tento bod. Zatímco má někdo za cíl pouze zlepšení kondice, jiný touží po celkové změně životního stylu. Jóga je dokonce přístupná i lidem s problematickou páteří. Svalstvo se postupně zpevní a poskytne obratlům lepší stabilitu. Vždy cvičte jen do takové míry, jak je vám to příjemné. Bolesti zad jsou totiž různé a instruktor nemusí intuitivně odhadnout váš aktuální stav.

Cvičení pro děti
U dětí je nejdůležitější, aby jógu vykonávaly pod dohledem odborníka, který mě dlouhodobější zkušenosti. Přihlaste je na speciální kurz, na kterém budou cvičit se svými vrstevníky. Dítě tak najde lepší motivaci a jógu začne brát i jako zábavu a možnost setkání s kamarády. Jóga se dokonce doporučuje i pro hyperaktivních mrňouse. Cvičení jim totiž pomůže správně odbourat nahromaděnou energii a i s pomocí správného dýchání se lépe uklidní. Stejně je můžete regulovat i v domácím prostředí. Velmi důležitý je také vliv na správný vývoj páteře, který také zlepšuje držení těla. Oproti jiným sportům je jóga méně riziková na zranění. Děti většinou pracují v menších skupinách, aby jim cvičitelé mohli věnovat lepší pozornost. Ve vybraných městech můžete najít i kurzy určené pro maminky s dětmi. Doma pak můžete společně pokračovat ve zdokonalování jednotlivých pohybů a pravidelně se tak věnovat tělesné aktivitě.

Zábava nebo filozofie?
Tento druh cvičení můžete vnímat dvěma způsoby. Pro někoho je to jen doplňková aktivita, která mu pomáhá odbourat každodenní stres a navíc se tak lépe udržují v kondici. Nechce se jim pouštět do aerobních cvičení, raději vyhledávají klidnější formu, která jim nabídne i chvilku na psychický relax. Jiné pohltí jóga naplno. Snaží se jí podřídit celou životní filozofii. Změní své myšlení, jednání, životosprávu i chování. Před očima jiných se z nich stávají noví spokojenější lidé. Jistou alternativou je i zlatá střední cesta. Do svého života přijmete ty zvyklosti, které vyhovují vašemu pracovnímu a životnímu tempu. Ať se již rozhodnete pro jakoukoli možnost, nezapomínejte na to, že jóga má pro vás představovat radost, ne utrpení a také vás má přinést do klidnějších hladin života, ve kterých jednodušší dokážete bojovat s příchozími obtížemi.
 

Autor: Lenka Kostková