K lékaři i s diskrétními problémy

Poruchy, za které se pacienti stydí. Se zlomenou rukou nebo zánětem plic se nikdo nestydí vyhledat lékaře. Jsou však i takové nemoci, kde ostych svazuje jazyk. Bohužel jsou to častokrát velmi nebezpečné onemocnění, kde odkládání vyšetření zkracuje život. Ani herpes na ústech nepatří k tomu, čím se rádi pyšníme.

K lékaři i s diskrétními problémy

1. Hemoroidy, nemoci konečníku a tlustého střeva
Nemoci, které postihují konečník, pacienti před lékaři přiznávají jen velmi těžko. Mnohdy až když je pozdě. Přitom je to stejná část těla, jako ruka nebo nos. Pokud člověk zanedbá problém se zlatou žilou, to ještě není tak strašné, přestože se mohl vyhnout trápení. Ale pokud se z problému vyklube rakovina, je to hodně špatné! Nádorová onemocnění konečníku a tlustého střeva je Evropě nejčastějším rakovinným onemocněním. Ročně je diagnostikováno 400 000 lidem v EU. A až polovina z nich onemocnění podlehne.  Počet úmrtí na tento druh rakoviny by se mohl snížit o polovinu, kdyby lidé dbali na životosprávu a zlepšila se prevence. Ze strany pacienta i lékařů.  Proto třeba vyhledat lékaře při každém problému, který zavání nějakým onemocněním. V tomto případě opravdu raději zbytečně, než pozdě.

2. Pohlavní nemoci
Nakazit se chřipkou je něco zcela jiného, než nakazit se syfilidou nebo jinou pohlavní nemocí. Dokud chřipce se nedá předejít tím, že bychom se úplně izolovali od druhých lidí, u pohlavních chorob to jde. Proto každý pacient s takovou chorobou si uvědomuje, že se na něj budou všichni dívat jako na nevěrníka a promiskuitního člověka. Proto raději hledají rady a návody na internetu, než u lékaře v ambulanci. Pohlavně přenosné choroby přitom mohou zabíjet. Riskněte raději chvíli hanby a prozrazení vašich úletů. Je to vždy lepší, než někoho nakazit a tím pohřbít.

3. Obezita
Málokteré onemocnění je takovým jasným příkladem selhání člověka, jako obezita. Až na několik výjimek je totiž výsledkem pohodlnosti, požitkářství, lenosti. A samozřejmě nikdo nechce tato slova slyšet. Ani od lékaře. Ačkoliv pomoc je "jednoduchá" - méně jíst a více cvičit. Hanba vyvolaná pocity viny je však velkou překážkou návštěvy odborníka. Pak si obézní lidé nesou i následky v podobě postižení srdečně-cévního systému, dýchacího traktu, kostí, kloubů, žlučníkových problémů, dny, nebo cukrovky.

4. Duševní nemoci
Zajít za lékařem při podezření na duševní poruchu patří k nejtěžším "přiznáním". Zejména z obavy, že na člověka začne pak okolí ukazovat prstem. Ve společnosti totiž stále přetrvávají předsudky, podle nichž je člověk s duševní poruchou nebezpečný, nevypočitatelný, nepřizpůsobivý, nezodpovědný a nevyléčitelný. Přitom dnes už medicína zná lék na mnoho duševních poruch a psychiatričtí pacienti se umí zpět zařadit do běžného života.

5. Bolest hlavy při orgasmu
Nejen při chřipce, horečce a jiných "normálních" onemocněních trápívá hlavu bolest. Vyskytuje se i během takové delikátní záležitosti, jakou je vrchol rozkoše při milování. Dokonce i při masturbaci. Paradoxně, taková bolest hlavy trápí více muže než ženy. Ze všech, co s ní mají osobní zkušenost bylo až 85 % mužů. Pravděpodobně je to kvůli větší fyzické aktivitě během soulože. Léčba léky se neliší od léčby běžné migrény v její akutní fázi. Někdy se osvědčuje preventivní podávání indometacinu (až 100 mg) dvě hodiny před souloží nebo dva dny před plánovanou souloží 3 × denně 25mg.

6. Vaginální varixy
Křečové žíly nepostihují jen nohy a jícen, ale i mnohem choulostivější místa. Například ženské rodidla, zejména během těhotenství. Pro budoucí maminku bývá jejich objevení velkým šokem a nejednou i spouštěčem paniky. Čím větší počet těhotenství má žena za sebou, tím je na křečové žíly náchylnější. Pokud jsou velké a hrozí riziko prasknutí při porodu, mohou být důvodem k císařskému řezu. Vznikají proto, že dítě tlačí v pánvi na žíly, krev z nich přes ně hůře proudí zpět do srdce, stagnuje a tím se žíly vydouvají. Po porodu se stav většinou výrazně zlepší, mohou se i celkem ztratit. Lékaře při porodu však třeba na ně upozornit, aby byl připraven i na možnost, že prasknou.

7. Únik moči
Trápí děti, mladé i starší lidi, ženy i muže. Vážně jim poškozuje sebevědomí, narušuje soukromý život i partnerské vztahy. Lidé, kteří touto poruchou trpí, se za svůj stav pochopitelně stydí, protože jim přináší nepřijatelnou hygienickou situaci. Cítí se vyřazeni ze společnosti, pociťují neustálý strach ze ztrapnění a raději se izolují doma. Přitom mohou žít plnohodnotným životem. Stačí přemoci ostudu a zajít za lékařem. Pokud nenajde uspokojivé léky nebo vhodnou operaci, pomůže aspoň s výběrem pomůcek, s kterými se tento problém dá zvládnout.

8. Bradavice a herpes na genitáliích
Genitální bradavice jsou výrůstky bílé nebo tělové barvy, které jsou způsobeny některými typy lidského papilomaviru. Nejčastěji se objevují na vnějších pohlavních orgánech nebo v blízkosti konečníku žen i mužů. Jsou vysoce nakažlivé, stejně jako genitální herpes. Také ho způsobuje určitý druh papilomaviru. U žen zvyšuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Rovněž aktivní stádium herpesu zvyšuje riziko nákazy HIV virem. Otevřené herpetické vyrážky jsou výbornou vstupní branou pro proniknutí HIV do krevního oběhu. Proto je vhodné svěřit se s problémem lékaři.

9. Erektilní dysfunkce
Který muž má chuť přiznat se, že "nemůže"? Je to jedna z největších potupu, pokud ne největší, jaká ho v životě může potkat. Nejde jen o to, že nedokáže uspokojit partnerku a sebe, ale i o to, že problém bývá předzvěstí ještě horších zpráv. Erektilní dysfunkce může být prvním příznakem hrozícího infarktu srdce, mozkové mrtvice, cukrovky, ale i rakoviny prostaty. Tedy důvod na návštěvu lékaře je velmi vážný. Přitom léčba je celkem příjemná - pokud nejde o něco vážněji, postačí jedna malá tabletka a je po problému.

10. Zkažené zuby
Podobně jako obezita, i za zkažené zuby může lidská lenost a pohodlnost. Zápach z úst, žluté nebo černé zuby-to je něco tak odlišného od zdravých zubů. Mnozí lidé svou ústní dutinu považují za handicap, uvědomují si, že ji zanedbali vlastní vinou, proto se snaží zubaři vyhýbat. Tím si však stav jen zhoršují a bolest prohlubují.
 

Autor: Martina Dvořáková