Kašel, jeho druhy a léčba

Není kašel jako kašel. Kašel je nejčastějším příznakem, pro který pacient navštíví lékaře, a také je to druhý nejčastější důvod celkového lékařského vyšetření. Kašel je často varovným signálem začátku onemocnění dýchacích cest. Existuje několik druhů kašle, při samoléčbě doma je však třeba rozeznávat především suchý dráždivý kašel a produktivní kašel s tvorbou hlenu. A podle toho je nutné zvolit správný přípravek.

Kašel, jeho druhy a léčba

Kašel není nemoc. Je to jen příznak nějakého onemocnění. Kašel slouží k čištění průdušek od hlenu, vdechnutých cizích těles nebo následků chorobných procesů v plicích. Je to vlastně reflexní mechanismus, slouží k čištění a zajištění průchodnosti dýchacích cest.
Kašel je často varovným signálem začátku onemocnění dýchacích cest, jedním z nejčastějších příznaků při nachlazení či chřipce. Choroboplodné zárodky jako bakterie či viry napadnou sliznice v dýchacích cestách, podráždí řasinky, které tvoří jejich výstelku, a tělo pociťuje silné dráždění na kašel.
Často si neuvědomujeme, že je rozdíl mezi suchým a vlhkým kašlem a vždy koupíme jeden druh sirupu či kapek. Tlumit však produktivní, vlhký kašel, pro který je typická hojná tvorba hlenu, může výrazně zkomplikovat zdravotní stav! Zde je třeba naopak vykašlávání podporovat. Při suchém kašli, který zbytečně vyčerpává organismus, zvyšuje krevní tlak a je příčinou probděných nocí, můžeme nucení na kašel potlačit. Na každý z těchto dvou druhů kašle tedy existují jiné volně prodejné léky.

Na začátku onemocnění, kdy se viry usadí v průduškách a dráždí sliznice, vzniká suchý a dráždivý kašel. Obyčejně netrvá déle než tři dny. Na tlumení takového kašle se používají antitusika, léky, které kašel potlačují ovlivňováním centra kašle v mozku. Vhodné je to dělat zejména před spaním.
Tento suchý kašel se následně přemění na vlhký kašel s tvorbou hlenu. V této fázi bývají řasinky tvořící výstelku našich dýchacích často slepené a nejsou schopny dostatečně plnit svou funkci. Je tedy na místě podpořit vykašlávání hlenu přípravky, které se nazývají expektorancia (léky na zlepšení vykašlávání) nebo mukolytika (léky na ředění hlenu). Účinné látky v těchto lécích zasahují do struktury hlenu a snižují jeho hustotu, tzv. vazkost. Tím ho umožní dostat ven z těla a zbavit se i choroboplodných zárodků, které hlen obsahuje. Dýchací cesty se tak čistí.

Pokud si pacient není jistý, jak kašle, například se suchý a vlhký kašel střídají, může se po konzultaci s lékárníkem rozhodnout pro některý z volně prodejných přípravků s kombinovaným účinkem, které kašel nejprve utlumí, následně podpoří zředění hlenu a nakonec usnadní jeho vykašlávání.
Obecně platí, že pokud kašel trvá déle než pět dní, nebo pokud má jeho průběh zhoršující se tendenci i přes užívání léků, je třeba vyhledat lékaře. Po překonání zejména virových infekcí často vzniká tzv.. postinfekční kašel, který je způsoben hyperaktivitou dýchacích cest. Déle trvající kašel bývá projevem chronických onemocnění, někdy je například kašel jediným příznakem průduškového astmatu.
I neškodný kašel z prochladnutí může přejít do chronické nemoci, proto ho není radno podceňovat

Podle délky trvání dělíme kašel na

• akutní kašel, který trvá méně než tři týdny
  subakutní kašel přetrvává 3 – 8 týdnů.
•  chronický kašel, kde jeho délka přesahuje dva měsíce

Podle období trvání:

• kašel nepřetržitý
• kašel v záchvatech

Podle intenzity:

• může jít o občasné, suché pokašlávání až po výrazný, vysilující  kašel

Podle kvality:

• rozeznáváme suchý, dráždivý kašel
• nebo vlhký, s vykašláváním, čili tvorbou hlenu.

Autor: Lenka Kostková