Podobně jako zvýšená teplota, ani kašel není nemoc, ale jen její projev. Konkrétně jde o jeden z nejčastějších příznaků onemocnění horních cest dýchacích. Kašel je i nejčastější příčinou návštěvy praktického nebo dětského lékaře. Kromě toho, že je nepříjemným projevem mnoha onemocnění, o kašli je třeba říci i to, že je důležitou obrannou funkcí organismu. Slouží totiž na udržování průchodnosti dýchacích cest. Odstraňuje z nich cizí tělesa či jiné látky, které do nich nepatří, včetně hlenu, který se tvoří v dýchacích cestách. Do jisté míry ho tedy lze považovat za užitečný. Většina lidí si několikrát denně odkašlává, i když jsou zdraví.
Mnozí lidé si neuvědomují, že je rozdíl kašlat "sucho" a "vlhko", při kašli následkem nějakého onemocnění dýchacích cest si vždy koupí jeden druh sirupu nebo kapek proti kašli, málokdy si přečtou příbalový leták. Dráždivý suchý kašel, který se vyznačuje drsnými, křečovitými záchvaty, se tlumí léky, které se nazývají antitusika. Tento kašel je totiž neproduktivní, nevykašlávají se při něm hleny a pacienta jen unavuje. Naopak, produktivní vlhký kašel charakterizuje hojná tvorba hlenu. Obranný reflex těla pomáhající při vykašlávání choroboplodných zárodků z dýchacích cest je třeba podpořit. Takový kašel v žádném případě netlumí a podáváme při něm léky, které se nazývají mukolytika nebo expektorancia. Průběh chorob z prochladnutí nebo při chřipkových infekcích se dá rozdělit na dvě fáze. Krátce nato, jak se choroboplodné zárodky, nejčastěji viry, usadí v průduškách, z důvodu dráždění sliznice vznikne suchý, dráždivý kašel. Obyčejně netrvá déle než tři dny. Následně se mění na vlhký kašel, když už pacient vykašlává hlen. V této fázi už je třeba ho podpořit přípravky, které ředí hlen a podpoří organismus v tom, aby se hlenů kašláním zbavil. Důležité je vědět, že léky na tlumení kašle (antitusika) se nemají kombinovat s léky usnadňující vykašlávání a ředění hlenů (mukolytika a expektorancia). Samozřejmě, pokud si pacient není jistý, jak kašle, zejména pokud se suchý a vlhký kašel střídají, může se po poradě s lékárníkem rozhodnout pro volně prodejný přípravek s kombinovaným účinkem, který kašel nejprve ztlumí, následně podpoří zředění hlenu a nakonec usnadní jeho vykašlaná. Při kašli je třeba dbát na dostatečný přívod tekutin, přiměřenou teplotu i vlhkost v místnosti, nekouřit a nepít studené nápoje, omezit mléčné výrobky, cukr i produkty, které cukr a tuky obsahují, např. bílé pečivo.
Pokud kašel trvá déle než 5 dní, nebo pokud má jeho průběh zhoršující se tendenci přes užívání léků, je třeba vyhledat lékaře. Děláte chybu, pokud na kašel kašlete. Zdravý člověk nekašle!
Druhy kašle podle tvorby hlenu
Suchý kašel: Suchý a dráždivý kašel, nazývaný také neproduktivní, neodstraňuje z dýchacích cest hleny. Vzniká jako následek prokrvení sliznice a často se objevuje v počátečních fázích infekčního onemocnění. Zhoršuje se v teplém a suchém prostředí. Častý je u dětí. Pacienta obtěžuje a vyčerpává, zejména v noci.
Vlhký kašel: Vzniká, když se hlen v dýchacích cestách pohybuje - z dýchacích cest se během něj vykašlává hlen společně s dráždivými látkami a bakteriemi, které obsahuje. Není natolik vyčerpávající jako dráždivý kašel, ale člověk "chraptí".
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.