Pití kávy má své příznivce i odpůrce po celém světě. Za místo původu se uvádí Etiopie a 9.století našeho letopočtu. Do Evropy se dostala až kolem 17. století. První kavárna na světě byla založena v Benátkách v roce 1645 a teprve 19. století zaznamenalo rozmach pití tohoto nápoje s povzbudivými účinky. V současnosti se doma i v nejrůznějších kavárnách vypije denně přes dvě miliardy šálků, což staví obchod s kávovými zrny na druhé místo, hned za obchodem s ropou.
Friedlieb Ferdinad Runge již v roce 1820 poprvé publikoval vědeckou studii o zkoumání vlivu kávy na lidský organismus
Tak se svět dozvěděl, že v semenech kávovníku je obsažen alkaloid kofein, který povzbuzuje činnost některých orgánů jako jsou srdce, mozek, nervy, ledviny či svaly. Kofein v přiměřeném množství má na lidský organismus opravdu povzbuzující účinek, ale pozor, i zde je zdvižený varovný prst: maximální dávka kofeinu je 300 mg denně, což představuje čtyři až pět šálků kávy. Věděli jste, že černá káva patří mezi potravinové zdroje s nejvyšším obsahem antioxidantů? Káva může obsahovat až 70% antioxidantů přijímaných v potravě. V případě, že máte bušení srdce, rychlý puls, nepravidelnou srdeční činnost, s kávou jen velmi opatrně. V těhotenství a při kojení se doporučuje kávu nepít, případně minimalizovat její příjem na jeden šálek denně. Platí zásada, káva zdravému organismu uškodit nemůže, pokud se pije s mírou.
Pití kávy by měl být požitek, ne potřeba
Horká, černá, silná - to je káva, jaká se pije v zemích s tradicí pití tohoto nápoje. Je požitkem, ne potřebou. My ji známe v těch nejrůznějších obměnách pod těmi nejrozmanitějšími názvy. Latte, frappe, cappucino, espresso, .....Každému podle chuti. Pijeme ji kvůli povzbuzení organismu, máme s ní spojené denní rituály, patří k společenským setkáním. Stále patří k nejoblíbenějším nápojům Čechů. Z nedávného průzkumu vyplývá, že kávu si pravidelně dopřávají tři čtvrtiny Čechů, u většiny z nás patří k rannímu probouzení, až 71 procent si ji spojuje s domovem. Jen 13 procent respondentů si libuje pít kávu v kavárně, nejraději ji pijí na pracovišti, či na návštěvě u přátel. Vůni kávy si spojujeme podle průzkumu s relaxem a osvěžením. Dochucenou cukrem, mlékem, šlehačkou si ji dopřávají dvě třetiny respondentů. Většina dotázaných považuje kávu za součást denního rituálu, je zespolečenšťujícím prvkem pracovních, ale i osobních setkání.
Když kávu, tak bez mléka
Pokud si už kávu nedokážete odpustit, milujete její chuť, vůni, rituál spojený s jejím pitím, dopřejte si ji bez mléka či smetany. Míváte problém s křečemi a pobolívá vás žlučník? Může být za tím pravidelné, několikaleté pití kávy s mlékem. Proč? Pokud si začátek dne neumíte představit bez klasické kávy s mlékem, roky zatěžujete svůj žlučník a "vyděláváte" si tak na zdravotní problémy. Tuk, který se v mléce nachází, způsobuje v kombinaci s kávou stahování dvanácterníku, který se stáhne v křeči a vyřadí z činnosti slinivku břišní. Zablokuje tak celý žlučník. Žluč, která se nedostala do dvanácterníku, se usazuje a tvoří žlučový písek, později žlučové kameny, které žlučník ucpou. Mléko v kávě navíc snižuje je kvalitu, procento biologicky aktivních látek, zejména antioxidantů. Neutralizuje povzbuzující účinky. Zkuste si vychutnat kávu bez mléka, případně můžete sáhnout i po náhradě klasické kofeinové kávy.
"Jiná káva"
Pokud vám klasická kofeinová káva nedělá dobře, na trhu je dost alternativních bezkofeinových produktů. Jejich základ je převážně rostlinný (čekankový kořen) případně obilný (pražený ječmen, pšenice, žito, špalda). Najdeme je dochucené různými přísadami, ovocné, ořechové, s přidáním sušeného mléka a podobně. Chuť ani vůni pravé kávy pravým kávičkářům nenahradí, ale jsou dobrou alternativou, pokud jste zvyklí na rituály jsou spojené s popíjením černého moku. Bezkofeinová - káva, v níž byl zredukován kofein o 97 procent. Není zcela bez kofeinu, jelikož jedna 250 ml šálek obsahuje 3-12 mg kofeinu (klasická káva obsahuje více než 100 mg kofeinu). Melta - vhodná i pro děti, těhotné a kojící ženy. V našich končinách proslulou náhradu kávy tvoří směs kořene čekanky, ječmene, žita a cukrové řepy. Špaldová - je vyrobena z pražených zrn pšenice špaldy. Obsahuje minerály, je bohatá na vitamíny. Cikorka - pražený kořen čekanky. Obsahuje inulin, který výrazně pomáhá trávení, podporuje látkovou přeměnu. Vhodná i pro diabetiky a celiaky. Ájurvédské kávy - kávoviny s obsahem himálajských rostlin. Mají povzbuzující účinky, jsou bez kofeinu a nezatěžují trávicí systém.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.