Nejen otisk prstů, ale i mikroby dokáží specifikovat konkrétního člověka. Nechodíme sami, s námi přichází i pouhým okem neviditelný oblak mikrobů.
Mikrobiální mlha
Nejde o žádné sci-fi, ani technologii z televizních kriminálních seriálů. Vědci opravdu umí prozkoumat mikrobiální mlhu a říci, zda patří muži nebo ženě. Dokonce ji i přiřadit ke konkrétnímu člověku.
Podáte si ruce?
Tento objev je důležitý nejen pro kriminalisty a zkoumání místa činu, jakož i pro lékaře, kteří se pokoušejí zjistit, jak se šíří infekce. Když si s někým podáváte ruku, stojíte v mikrobiálním oblaku jiného člověka. Právě tento fakt by mohl vyděsit lidi obávající se o hygienu. Doktor Meadow požádal 11 mužů a žen, aby si sedli do malé sterilní místnosti, jeden po druhém, na dobu čtyř hodin. Každý dobrovolník dostal čisté oblečení a posadil se na plastovou židli, která byla dezinfikována. Po opuštění místnosti bylo ihned jasné, že kolem nich bylo množství bakterií. Některé pocházely z dechu, jiné z kůže, potu či vlasů. Analýza mikrobů zachycených na Petriho miskách a vzorky filtrovaného vzduchu z místnosti ukázaly, že dobrovolníci produkovali různé kombinace bakterií. A v mnoha případech bylo možné identifikovat, kdo seděl v komoře podle jeho mikrobů. Doktor Meadow uvedl, že každý z nás uvolní do vzduchu miliony a miliony mikrobů každý den. Byl však překvapen když zjistil, jak rozdílné mraky mikrobů jsou. "Očekávali jsme, že bychom byli schopni detekovat oblak mikrobů ve vzduchu kolem osoby, ale byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že jsme mohli identifikovat většinu lidí právě odběrem vzorků jejich mikrobiálního oblaku," dodal doktor Meadow. Směle tedy můžeme tedy používat výraz "bakteriální otisk prstu".
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.