Kdy bude náš spánek kvalitní?

Není nic lepšího, než se ráno probudit odpočatí a plní energie do nového dne. Kolik lidí zná tento pocit? 

Kdy bude náš spánek kvalitní?

Z výzkumů, které byly publikovány, asi jen 40% lidí ve věku 20-40 let zažívá tento pocit alespoň 3 krát do týdne. Zbývajících 60% tento pocit téměř nezná. Lidé se stresovým zaměstnáním, s velkým množstvím starostí mají se spánkem časté problémy.

Při obnovování centrální nervové činnosti je spánek nenahraditelný a je přirozenou regenerací organismu. Mozkovou kůrou se při spánku šíří ochranný útlum vyvolávající regeneraci mozkových buněk. Přitom se odstraní zplodiny látkové přeměny a mozková kůra je tak chráněna před přetížením. Charakteristickým znakem zdravého spánku je rychlé usínání a přiměřená hloubka spánku. Lidé, kteří mají problémy se spánkem, jsou vystaveni vlivům na mozkovou činnost, což se u nich projevuje formou podráždění, sníženou vnímavostí a zhoršeným myšlením. 

Pravidla kvalitního spánku

- Před spánkem se lehce najezte a nepijte alkohol

- Vyhýbejte se konzumaci kávy po 17 hodině

- Snažte se nemyslet na pracovní povinnosti

- Snažte se myslet na příjemné věci (veselé příhody, zážitky ...)

- Osprchujte se v teplé vodě

- Pijte teplé mléko s medem

- Před spánkem si přečtěte knihu nebo noviny

Usínání a vstávání

Do postele byste se měli dostat nejpozději do 23 hodin a spánek by měl trvat bez přerušení 7-8 hodin. Nejvhodnější doba na vstávání je mezi 6 a 7 hodinou. Ve 3 hodině nad ránem se organismus regeneruje nejefektivněji. Během spánku se vylučuje růstový hormon, který má důležitý význam při regeneraci a růstu buněk dospělého člověka. Poruchy spánku zabraňují vylučování tohoto hormonu a buňky nejsou schopny se regenerovat.

Práce mozku během dne

V 11 hodin pracuje mozek nejvýkonněji a pracovní tempo je největší. Mezi 12 a 14 hodinou je ideální čas na hlavní jídlo dne. Kolem 14 hodiny by měl následovat alespoň 30 minutový odpočinek. Čas mezi 15-16 hodinou je nejrizikovější z hlediska vzniku úrazu. Je to způsobeno již značnou únavou organismu. Ve 20 hodině je tělo nejpomalejší a nejtěžší a čas po 20 hodině by měl být vyplněn přípravou na spánek.

Zdravý spánek je ovlivněn zdravým způsobem života. Jelikož mnohé poruchy spánku jsou zapříčiněny psychikou, měly by v se v průběhu dne provádět nezbytná opatření pro vytváření podmínek pro zdravý a blahodárný spánek. Velmi účinným způsobem jak se vypořádat s nepravidelným spánkem je pohybová aktivita. Sport, jako takový, působí na organismus jako zátěž, která oslabuje organismus, ale na druhé straně nás nutí relaxovat a odpočívat.

Ještě jsme se nezmínili o vhodném prostředí na spánek. Takové prostředí by mělo být dobře větrané, lůžko, které by nemělo být umístěno v místě zemského záření. Postel má ležet ve směru sever-jih, přičemž hlava směřuje na sever. Tím se umožní nárůst produkce červených krvinek a dobrá regenerace buněčných tekutin i nervového systému. Elektrické rozvody a elektromagnetická pole musíme z ložnice odstranit. Kovy v posteli a také v pokoji ruší biologicky důležité magnetické pole země, přitahují vysokofrekvenční záření. Nedoporučuje se umístit postel vedle vnější stěny, protože studený vzduch u zdi klesá a tím podchlazuje lidské tělo.

Spánek je jednou z nejdůležitějších biologických potřeb člověka. Stačí si uvědomit, že bez jídla a vody vydrží organismus pracovat i několik dní, ale bez spánku sotva jeden den. Pokud vám ani tyto rady nepomohou, váš problém je vážnější, než si sami myslíte. V takovém případě je dobré navštívit odborníka (lékaře, psychologa

Autor: Lenka Kostková