Pokud je kloub poškozen zánětem, degenerativním procesem - artrózou a také úrazem, třeba ho nahradit.
Před operací je třeba absolvovat důkladné předoperační vyšetření, které vyloučí infekci. Pokud jsou naše klouby výrazně poškozené, může být řešením použití umělé náhrady.Operace probíhá v celkové anestezii. S operací jsou obvykle spojeny velké krevní ztráty, které lze nahradit transfuzí nebo autotransfuzí.
Jaké komplikace hrozí?
Mezi rizika patří krvácení. Závažnější je však riziko trombózy-krevní sraženiny, která však hrozí při každé operaci. Nejzávažnější je plicní trombóza. Jako prevence se podávají léky proti srážlivosti krve, které však zhoršují krvácení. Mezi komplikace patří i infekce, protože do těla je vložené cizí těleso. Jako prevence se podávají alespoň dva dny antibiotika.
Jak dlouho vydrží protéza?
Její životnost je individuální u každého pacienta – zda chodí na kontrolu, zda má nadváhu, závisí to i od jeho fyzické kondice. Náhrady kolene a kyčelního kloubu jsou konstruovány na běžné aktivity, chůzi, plavání nebo cyklistika. Méně vhodné jsou běh a lyžování.
Endoprotézy-kloubové náhrady
Pokud jsou naše klouby výrazně poškozené, může být řešením použití umělé náhrady. Nahrazují se však jen některé z nich: bederní, kolenní, ramenní, kotníkový a drobné klouby prstů rukou a nohou. Mezi nejčastěji operační zákroky patří výměna kyčelního a kolenního kloubu.
Endoprotézy dělíme:
1) Podle počtu nahrazených ploch na totální (nahrazují všechny kloubní plochy) a částečné (nahrazuje se pouze poškozená část kloubu)
2) Podle způsobu fixace kosti na cementové (na fixaci protézy se používá takzvaný kostní cement) a necementové (protéza je spojena s kostí jejím postupným prorůstáním do speciálně upraveného povrchu endoprotézy) a hybridní (mají jeden komponent cementovaný a druhý necementovaný).
Něco o kloubech
Kloub se skládá ze dvou styčných ploch krytých chrupavkou. Jedna plocha se nazývá kloubní hlavice a druhá kloubní jamka. Další částí je kloubní pouzdro, které ho uzavírá a toto je posílené vazy.Klouby podle počtu kostí: jednoduché klouby -spojují dvě kosti, takovým je například ramenní kloub;složené klouby - spojují více než dvě kosti nebo jsou mezi ně vsunuty pohyblivé chrupavčité destičky Takové jsou například klouby zápěstí či kolenní kloub.
Druhy kloubů podle tvarů kloubních ploch: kulový kloub (umožňuje pohyb všemi směry) Příkladem je ramenní nebo kyčelní kloub; válcový (umožňuje pohyb pouze ve směru ohybu). Příkladem jsou články prstů; kladkový (na hlavici jedné kosti je rýha, na hlavici druhé kosti je hrana). Příkladem je loketní kloub; elipsoidní (hlavice jedné kosti má vejčitý tvar, v druhé kosti je eliptická dutina); sedlový (spojované kosti mají duté i vypouklé části). Například taková je karpální kost; čepový kloub (výběžek jednékosti se otáčí v kruhovém otvoru jiné kosti); tuhé klouby (ploché, s omezenou pohyblivostí). Jsou to například klouby spojující obratle.
Klouby v číslech
210 kostí tvoří kostru - základní oporu lidského těla, více než 180 z nich je spojených kloubem. Přibližně 90 procent populace má nějaké problémy s dolními končetinami. Asi 20 procent příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů jsou revmatické problémy. Klouby umožňují současně dělat dva pohyby-otáčení a ohýbání.Už ve věku 20 až 30 roků se objevují první změny v kloubní chrupavce. Přibližně 160 tisíc kilometrů ujdeme během života. Největší a nejtěžší kloub - koleno - nese téměř polovinu tělesné váhy.
Co může být důvodem bolesti kloubů
Bolesti ve slabinách -
onemocnění kyčelního kloubu
Bolesti v chodidle a kloubech prstů nohou-
zánětlivé onemocnění v kloubech
Časté bolesti v kolenou -
opotřebení kloubu, artróza, ztráta elasticity kloubní chrupavky
Bolest v jednom koleně s otokem -
výron do kolenního kloubu
Bolest v jednom nebo obou kolenou -
revmatická artritida, artróza
Bolest v koleně v mladém věku -
poranění menisku nebo chrupavky
Péče se vyplácí
Těžká břemena by měla být tabu. Nejhorší je nosit těžké věci v rukách, protože se namáhá bederní páteř.Neprospívá jim ani dlouhé stání. Pokud často stojíte u žehlicího prkna nebo u mytí nádobí, zkuste tuto činnost vykonávat vsedě. Klouby tak budete zatěžovat méně. Posilujte. Každý kloub má několik svých částí, nejdůležitější jsou kloubní pouzdro a chrupavka. Proto je důležité posilovat chrupavku přípravky obsahujícími kolagen. Při jejich výběru vám poradí lékař nebo lékárník. Zhubněte. Pokud jsou vaše klouby více zatěžované, měli byste se zamyslet nad svou váhou. Lidé s nadváhou mají i více problémů s klouby.
Dobré boty jsou základ. Nejlepší jsou ortopedické, naopak, na ty na tržištích byste měli co nejrychleji zapomenout. Jejich nekvalita se odrazí na každém vašem kroku a, "zaděláváte" si na budoucí zdravotní problémy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.