Klimatizace pomáhá zvládat neúnosná vedra, ale je třeba ji nastavit s citem

Naplno puštěná klimatizace nás ohrožuje nejen tím, že budeme mít rýmu a chrapot. Z náhlého ochlazení několika centimetrů těla hrozí i bolesti svalů a kloubů, zaseknutá páteř a časem i chronické problémy podobné revmatismu či artritidě.

Klimatizace pomáhá zvládat neúnosná vedra, ale je třeba ji nastavit s citem

Klimatizace je výborný vynález, ale...
Klimatizace je dobrý vynález. Jen ji je třeba umět používat. Víte, co riskujete jízdou v autě s naplno puštěnou klimatizací, když je venku třicet stupňů? Především CB syndrom, bolest vyzařující z krční páteře do levého nebo pravého ramene, případně až úplné ztuhnutí. Toto je nejčastější následek, protože tyto části těla bývají vždy odkryté. Nebezpečná je už chvíle na přehnaně vychlazeném místě.

Pozor na pocení
Pokud jste zpocení, příliš silná klimatizace se bolestivě zakousne i do zádového svalstva. Mohou z toho být vážné potíže. Bolest v zádech nebo v krku se zafixuje a léčba potrvá dlouho. Pacient i lékař musí vynaložit enormní úsilí na návrat do původního stavu.

Nastavte proud
Pokud při klimatizaci dlouhodobě trpíte a nehledáte pomoc, přivodíte si vážně chronické stádium. Stejně tak v případě, že z příliš silné klimatizace onemocníte, vyléčíte se a opět se jí nerozvážně vystavuje. Je důležité sledovat, zda je proud vzduchu z klimatizace dostatečně rozptýlený. Nesmí směřovat přímo na vás.

Aklimatizujte se
Znáte pojem aklimatizace? Po dlouhé cestě autem zvyšte chvíli před zastavením vnitřní teplotu, abyste snížili teplotní šok organismu. Podobný postup se snažte volit, i když opouštíte budovu - setrvejte alespoň pár minut v hale. Ale pozor, jen pokud není ještě více vychlazená!

Oblečte se
Nestyďte se za ponožky. Pokud jste citliví na chlad, noste je s sebou. Používejte je ve všech podchlazených prostorách - kancelář, hotel, autobus na dlouhé trati, nákupní centrum. Hodí se i lehký svetřík a vata do uší. Chrání vám zdraví.

Jezte a pijte
Jste nervózní z delšího pobytu v klimatizovaném prostoru? V chladných prostorách méně pociťujeme žízeň a hlad. Pokud je člověk hladový, zvyšuje se jeho neklid a podrážděnost. Začne hledat viníka, kterým není klimatizace, ale nedostatečné adaptační schopnosti. Pokud po delším pobytu v klimatizované místnosti cítíte nepohodu, řešte nejprve to, co zvládnete - doplňte zásoby vody, případně se najezte.

Klimatizaci si nečasujte
V autě je třeba nejprve nechat klimatizaci, aby vychladila vzduch, až potom naložte děti. Ve vedrech by měla běžet v rozumném stupni po celý den, a pokud se vám to nehodí, je třeba ji načasovat tak, aby začala pracovat hodinu před vašim příjezdem.

Zkoordinujte teplotu
V klimatizovaných prostorách by mělo být nanejvýš o 6 stupňů méně než venku. V domech a bytech by klimatizace neměla dosáhnout k teplotě pod 25 stupňů Celsia.

Autor: Martina Dvořáková