Klimatizace může být zdrojem infekce, způsobit nachlazení, vysušovat nosní sliznice a vyvolávat teplotní šok. Nejen pobyt, ale i odchod z klimatizovaného prostoru může být pro organismus zátěží.
Pobyt v klimatizovaných místnostech je v horkých dnech opravdu příjemný. Pokud je však klimatizace nastavena na příliš nízkou teplotu, hrozí nachlazení. Rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou by totiž neměl přesáhnout 5 až 7 stupňů Celsia.
V případě, že se filtry klimatizace neudržují v čistotě, může se stát klimatizace zdrojem infekce, varují odborníci. Na výparníku klimatizace, který slouží k ochlazování vzduchu nasávaného ventilátorem z okolí a zbavování nečistot průchodem přes pylový filtr, se vlivem teplotních rozdílů sráží atmosférická vlhkost, která vytváří ideální prostředí pro vznik mikroorganismů a plísní.
Tím, že klimatizace snižuje vlhkost vzduchu, vysušuje nosní sliznice. Zdravou sliznici dýchacích cest pokrývá vrstvička hlenu, která chrání před viry. U lidí, kteří jsou častěji v klimatizovaných místnostech, se však tato ochranná vrstva vysušuje, přičemž roste riziko nákazy.
Zdravotní problémy může způsobit i ventilátor na pracovním stole, který žene vzduch přímo na člověka. Vysušuje pokožku a vyvolává pálení očí. Ventilátory by neměly směřovat přímo do obličeje nebo na tělo člověka, ale pouze přetáčet vzduch v místnosti, tehdy přinášejí pocit úlevy.
Některým lidem také vadí hluk z klimatizace a ventilátorů, jakož i skutečnost, že si nemohou otevřít okno. Částečně je to psychická reakce, neboť mají pocit, že jsou v kleci.
Jelikož v kanceláři, úřadech a obchodních centrech se nedá kvůli několika nespokojencům klimatizace vypnout, je třeba se v takovýchto prostorách podle odborníků vybavit svetrem a teplými ponožkami.
Avšak nejen pobyt, ale i odchod zklimatizovaného prostoru může být pro organismus zátěží. Tělu totiž hrozí i teplotní šok-termoregulace lidského těla nezvládá velké teplotní výkyvy. Proto by měl člověk při přechodu z klimatizovaného prostoru do rozpálené ulice chvíli setrvat v místech bez klimatizace, například na chodbě, a napít se ne příliš studené minerálky.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.