Klíště se nechytá stejně na všechny lidi

Klíště odpuzuje každý pátý člověk. Klíště se nechytá každého a zatím je to do značné míry záhada. Ale věda se pokouší rozluštit i tuto dilema. Lidově se říká, že klíště přitahují jen lidé se sladkou krví.  To vědci nezjistili, ale z jejich výzkumů vyplývá, že až 20 procent dotázaných nikdy neměla klíště, přestože chodí pravidelně do lesa. Na druhé straně je kolem 15 procent oslovených, kteří ročně mají více než jednoho klíštěte. Ve vzorku 3 000 lidí se našlo 60 takových, co každoročně najdou na těle více než 10 klíšťat.

Klíště se nechytá stejně na všechny lidi


Čím to je, že jeden klíště odpuzuje, zatímco další přitahuje jako magnet?
Přesně nevíme, jsou však indicie, že kuřáci a pivaři jsou pro klíšťata méně atraktivní než abstinenti. Před výletem do lesa je tedy lepší si dát skleničku slivovice? Všechny lihové nápoje mají zřejmě stejný účinek, ale jednoznačná odpověď zatím chybí.

Čím se vysvětlí, že klíšťata masivně pronikají i do městských parků?
Dá se to vysvětlit jen tak, že klíšťata mají v tomto prostředí vytvořeny základní podmínky pro všechny stadia svého vývoje. Během nich vystřídají tři nositele.

Jaké jsou to podmínky?
Dostatečná teplota a vlhkost a dostatek hostitelů jako zdroje krve.


Kde berou v centru velkoměsta zvířecí krev?
Nezapomínejme, jak se zvýšila hustota městských populací zvířat. Významnou roli hrají mezi nimi ježci a toulavé kočky. Následují kuny, veverky, lasičky, tchoři, ale i lišky. Ty v noci navštěvují z periferních lesů až centrální parky ve městech. Nesou s sebou klíště, které po napití krve odpadává tam, kudy liška právě prochází.

Co se stane, když takové klíště odpadne v centrálním městském parku?
Pokud je tam vlhká půda, hrabanka z napadaného listí, stín ze stromů a křoví, tak se může odpadlé klíště uchytit. A jak najde dalšího hostitelé, například psa nebo kočku, vývojový cyklus může pokračovat. Dospělá samička se napije krve, snese vajíčka, ty se přisají na myši nebo na ptáky, z nich odpadnou, vylíhne se nymfa, přichytí se na veverky, tchoře, ježky a cyklus se uzavírá.

Jaký vliv má na rozšíření klíštěte klimatická změna?
Velký, pod jejím vlivem se klíště přesouvá do stále vyšších poloh. Za posledních 30 roků se i výskyt klíšťové encefalitidy přesunul výše přibližně o sto metrů nadmořské výšky.

Autor: Lenka Kostková