O klouby se třeba starat. Nejlépe pohybem. Onemocnění kloubů, například revmatoidní artritida a artróza, patří k nejčastějším nemocem současného člověka. Umělý kloub má dnes už mnoho lidí.
V dnešní populaci bychom jen těžko hledali někoho, koho by nebolely klouby či záda. Příčinou bolestí je často degenerativní onemocnění postihující klouby, kloubní chrupavku či šlachy. Lékaři se shodují v tom, že bolesti kloubů a pohybového aparátu v žádném případě nejsou jen problémem starších lidí. Objevují se už u lidí mezi dvacátým a třicátým rokem života. Někdy může být příčinou problémů zánětlivé onemocnění, které může postihnout všechny klouby v těle. Tato onemocnění se dají léčit, pokud se však zanedbají, zánět se může rozšířit do okolních tkání a působí na ně destruktivně. Jediným zatím skutečně účinným způsobem, jak se bolestem kloubů vyhnout, je prevence. Zdravá strava bohatá na vápník, vitamíny a nenasycené mastné kyseliny, udržování optimální hmotnosti a dostatek pohybu je to, co může udržet náš pohybový aparát ve formě.
Málokdo si uvědomuje, že by měl svým kloubům věnovat pozornost již od dospívání a problémy v pozdějším věku tak oddálit. Ve dvaceti letech u zdravého člověka ještě nic nenasvědčuje tomu, že by k poškození kloubů docházelo. Ale přesto lze na buněčné úrovni postřehnout změny, které se projevují na kostní tkáni. S postupným rozvojem onemocnění se již může přihlásit bolest a spolu s ní omezení hybnosti kloubů. Vedle zánětů jsou to degenerativní onemocnění, při kterých je opotřebením postižena chrupavka. Dochází k nim při nadměrném jednostranném přetěžování například při sportu, nadváze, úrazech, neléčených zánětlivých onemocnění, roli při nich hraje i dědičnost. Všechna onemocnění kloubů mohou v závažných případech skončit až výměnou kloubu.
Umělý kloub má dnes už mnoho lidí, i slavných. Jsou mezi nimi Liz Taylorová, Karel Gott či zesnulý papež Jan Pavel II. Lékaři se pro totální endoprotéza rozhodnou, kdy již byly využity všechny možnosti konzervativní léčby a není možná jiná, kloub zachovávající, operace. Operační postupy, ale i umělé klouby jsou stále dokonalejší. Ze začátku výrobci garantovali jejich životnost na 5 až 10 let, dnes mluví o 20 letech.
Moderní technologie přinášejí nové materiály i v endoprotetice. Současní ortopedi mají k dispozici už nejen kovové a plastové implantáty, nejnovějším hitem jsou keramické. Pro mladší pacienty jsou vhodné šetřící umělé klouby -lékaři zachovávají co nejvíce kostní tkáně a v případě potřeby kloub vymění po deseti až patnácti letech.
Výměna kyčelního kloubu není na celý život, je limitována obdobím přibližně 20 let. Závisí na pacientovi, do jaké míry ho bude zatěžovat. Největším problémem při výměně kyčelního či kolenního kloubu zůstávají čekací lhůty na operace. Čekací lhůta závisí na finančním limitu příslušné zdravotní pojišťovny a na medicínských kritériích.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.