Kočárek nebo šátek - fakta o zdravém vývoji dětí, nošených v šátku

Nošení dětí v šátku? Módní záležitost, nebo to je i něco navíc? Přečtěte si některá důležitá fakta o tomto “klokánkování” a třeba mu také přijdete na chuť. Pro vaše děťátko to rozhodně bude dobrá volba.

Kočárek nebo šátek - fakta o zdravém vývoji dětí, nošených v šátku

Proč šátek?
Na začátek zmíním tzv.. klokánkování - přikládání dítěte (zejména u nedonošených dětí velmi účinný způsob) na tělo matky v některých nemocnicích. Zjistilo se, že takové děti se mnohem snadněji adaptují, rychleji překonávají problémy, jsou méně nemocné a zejména ty nedonošené mohou dříve propustit domů. Nesporným přínosem je pozitivní vliv na motorický, poznávací a citový vývoj. Další výhodou je psychosociální účinek - bezpečné, samostatné a spokojené dítě. Matky, které nosily své děti uvádějí, že méně pláčou, jsou spokojenější. Cítí se bezpečně a to nejen ve chvílích během nošení. Svou dávku bezpečí si pak nesou s sebou i v jiných životních situacích.

Tím, že je miminko během dne v šátku, stává se součástí rodinného života
Je to vidět zejména u dětí, které mají ještě starší sourozence. Nemusí ležet v postýlce a pláčem se dožadovat pozornosti, ale na matčině těle koexistovat a spolu prožívají všechny činnosti dne. Rozvoj intenzivního citového vztahu mezi matkou a děťátkem snad není ani potřeba zmiňovat. Nebo možná je to potřeba. Někteří se totiž domnívají, že pokud budou miminko nosit, tak bude rozmazlené. Zkušenosti jsou však právě opačné. Tyto děti jsou totiž z těch, které si pevně utvrdily, že je máma miluje, že náruč je tam pro ně a s tímto pocitem se vydají poznávat "svět" (kuchyň, DVD přehrávač a skříňky na návštěvě u známých). Mezi děťátkem a mamkou se rozvíjí i intenzivní neverbální komunikace. Je opravdu úžasné, jak umí mamka, která dítě nosí "předpovědět" co bude za chvíli následovat, aniž drobeček zamručí.

Velmi výrazně to ovlivňuje i učení
V ranném období novorozence je totiž vždy propojeno se smyslovou aktivitou - dítě se v šátku houpe, vnímá teplo matky, vidí, lépe slyší hlas matky, melodii, rytmus řeči, tlukot jejího srdce, čichá ji a občas i olizuje. Dítě vnímá pohyb svaly, kostrou, pokožkou. Stimulace pohybového aparátu se projevuje i tím, že nošené děti mají výborně vyvinuté centrum pro udržení rovnováhy v mozku, jsou v tomto směru často dopředu oproti vrstevníkům. Úplně "čerství" novorozenci zase pohyby při chůzi matky pociťují jako bezpečné, protože je znají ještě z bříška.

Některé druhy úvazů v sedě doporučují i ortopedi
Dítě má těžiště přesunuté na matku, ale přitom má nožky roztažené, právě do pozice správné pro vývoj kloubků. Je známo, že v zemích "třetího světa", kde se šátek běžně používá, děti nemívají problém s luxací kyčelních kloubů

Stimulací zrakové aktivity dítěti zajišťujeme výrazný rozvoj mozku, inteligence
Poznávání okolního světa je rychlejší vždyť si jen zkuste lehnout a dívat do stropu. Co myslíte, není zajímavější dívat se kolem sebe? Výzkumy prokázaly, že nošením je zajištěna i delší udržitelnost kojení.

Dalším přínosem je regulace tělesné teploty v závislosti na matce
Nenastává problém s oblékáním kombinéz nebo overalů. Svetřík, čepice, ponožky a pak šup, na mamčino tělo, pod větrovku. Věřte, že děťátko ani nenapadne prochladnout.

Výhody i pro zbytek rodiny:

  • Matka má volné ruce.
  • Oproti kočárku nízká cena šátku, variabilnost, bezproblémový přístup do obchodů, čekáren, MHD apod..
  • Skvělá přikrývka při kojení na veřejnosti, použitelná i na jiné věci.
  • Pro vás mamky určitě zajímavá informace, že nošení pomáhá zpevnit vaše tělo po porodu.

Základní zásady:

  • Dítě musí být uvázáno pevně, natěsno k mamince. Všechny úvazy jsou fyziologické, pouze pokud máte děťátko tváří k sobě (jediná výjimka je poloha v tureckém sedu, určená pro starší děti.)
  • Zkuste to, a myslete na to, že drobeček vám neřekne hned, že se mu to líbí. Také si bude muset chvíli zvykat. Ale tak to má být. Vždyť i jiná mláďata jsou na začátku svého života na těle matky. Přejeme vám i miminku příjemné nošení a společné prožívání krásných chvil.
Autor: Martina Dvořáková