Kojení podporuje správný duševní i emocionální vývoj dítěte

Kojené děti se chovají slušněji. Mateřské mléko nepodporuje jen zdravý tělesný vývoj dítěte, ale samotné kojení ovlivňuje i správný emocionální vývoj. U dětí kojených mateřským mlékem se méně vyskytují poruchy chování.

Kojení podporuje správný duševní i emocionální vývoj dítěte

Pozitivní účinky kojení na zdraví dětí jsou známé už dávno
Podle jedné vědecké studie dětem stačí první čtyři měsíce příjmu mateřského mléka na to, aby byly psychicky vyrovnanější. A to je to další z řady důkazů o užitečnosti kojení.

Matky, které chtějí kojit své děti, by měli dostávat veškerou podporu
Pozitivní účinky kojení na zdraví dětí jsou přitom známy již dávno. Podle více výzkumů jsou děti kojené mateřským mlékem například odolnější proti infekcím. Kojení prospívá i samotným maminkám, neboť snižuje riziko vzniku rakoviny prsu. Děti odchované na mateřském mléce vydatněji jedí a neprojevují se u nich až tak často poruchy trávení, počínaje průjmy a konče obezitou.

Méně se však ví o vlivu kojení na chování dětí
Nové informace do této problematiky pomohl vnést rozsáhlý průzkum odborníků z několika prestižních univerzit. Vyhodnotili údaje poskytnuté více než 9 500 matkami z Velké Británie. V dotaznících maminky uvedly, jak dlouho děti kojily a zda se u nich do pěti let projevily problémy s chováním. Výsledky mluví v prospěch kojení. Zatímco u dětí krmených mateřským mlékem se poruchy chování projevily jen v šesti procentech případů, u dětí krmených umělými náhradami mateřského mléka se výskyt poruch chování vyšplhal až na šestnáct procent. Vědci přitom tvrdí, že opravdu to může být díky mateřskému mléku. I když vzali v úvahu, že kojící matky jsou obvykle pečlivější a z lepších sociálních a ekonomických poměrů, tak se statistické výsledky nijak zvlášť neměnily. Jinými slovy, nenašli rozdíl mezi projevy poruch chování u dětí bohatších a chudších matek. Podle vědců vysvětlením tohoto jevu může být to, že mateřské mléko obsahuje hodně esenciálních polynenasycených mastných kyselin a růstových hormonů. Všechno jsou to látky důležité pro vývoj mozku a nervové soustavy. Vědci zároveň dodávají, že nezanedbatelnou roli může hrát i samotný akt kojení. Kojení pomáhá rozvoji interakcí mezi dítětem a matkou, což může mít v pozdějším věku pozitivní vliv na psychologický vývoj dítěte a jeho chování. Je to další důkaz, že kojení je prospěšné nejen pro fyzické, ale i pro duševní zdraví dětí.

Autor: Lenka Kostková