Kouříte a víte jak vypadáte?

Kouříte ? Špatně děláte! Každý kuřák ví, že by kvůli svému zdraví měl s cigaretami přestat. Škodí srdci, plicím, mozku i sexuálnímu životu. Bohužel, dokud na vlastní kůži nepocítí zdravotní problémy, jen málokdo se dokáže vzdát své závislosti. Cigarety ruinují tělo nejen zevnitř, ale i zvenku.

Kouříte a víte jak vypadáte?

Krása ale určitě není vážnějším důvodem ke skoncování s kouřením.Hlavním důvodem je zdraví. Ale každý důvod, který vede k nekuřáctví, je dobrý.


Váčky pod očima
Vzhled vymetačů barů, který člověk vidí ráno v zrcadle po probdělé noci, umí pořádně rozladit. U kuřáků je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se v noci pořádně nevyspí a vstanou s opuchnutýma očima, než u nekuřáků. Na příčině může být noční pokles množství nikotinu v těle, s kterým se závislý organismus těžko vyrovnává.


Žluté zuby
Kdo by nechtěl mít zářivě bílý "hollywoodský" úsměv? Kuřáci mohou o něm pouze snít. Nikotin totiž způsobuje, že zuby mají žlutý nádech a bývají zohyzděné skvrnami. Pokud se jich chce kuřák zbavit, bude ho to stát spoustu peněz.


Předčasné stárnutí
Obličeje devadesátiletých babek a dědečků mohou být milé, ale proč se, k nim mermomocí
snažit dopracovat dříve? Cigarety totiž urychlují stárnutí, kuřáci vypadají v průměru o dva roku starší, než nekuřáci. Kouření omezuje krevní oběh, kožní tkáň není dostatečně prokrvená, okysličená a proto ztrácí vláčnost a pružnost. K výdajům za cigarety a bělení zubů tedy třeba připočítat i drahé krémy proti vráskám.


Žluté prsty
Nikotin v cigaretovém kouři barví nejen zuby, ale i prsty a nehty. Navíc, ruce kuřáka pořádně smrdí. Existuje sice několik snadno dostupných domácích receptů, jak zabarvení odstranit, ale drhnutí kartáčkem a bělícími roztoky věru příjemné není.


Řídké vlasy
Jakoby vrásky nestačily, kouření poškozuje i vlasy. Odborníci předpokládají, že toxické chemické látky v dýmu poškozují DNA ve vlasových folikulech. Výsledkem je, že kuřáci mají tenčí vlasy s tendencí dřívějšího šedivění, než nekuřáci. Navíc, muži, kteří kouří, mají přibližně dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zplešatí -po přihlédnutí na faktory, které zvyšují riziko plešatosti, jako je stárnutí a genetika. Kuřačkám se zase více štěpí a lámou, ztrácejí lesk a objem.


Jizvy
Nikotin způsobuje vazokonstrikci, zúžení krevních cév, které omezuje dodávku kyslíku do tkání. To znamená, že případné zranění se déle a obtížněji hojí. Stoupá pravděpodobnost, že jizvy budou větší a červenější. Rovněž rány po vytržených zubech se hojí hůře.


Šedá myš
Cigaretový kouř obsahuje oxid uhelnatý, který vytlačuje kyslík. Na kůži se to projevuje povadlým vzhledem, suchostí, ztrátou barvy a lesku. I mladá dívka, z které by jinak vyzařovala mladost, může působit "šedivě". Kouřením cigaret se také spotřebovává hodně živin, včetně vitamínu C, který pomáhá chránit kůži.


Bradavice
Z důvodů, které nejsou zcela jasné, kuřáci jsou více náchylní k infekci lidským papilomavirem. Ten způsobuje bradavice-včetně genitálních. Virus se přenáší pohlavním způsobem, ale kouření je rizikovým faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost, že se onemocnění projeví.


Strie
Vlivem nikotinu ztrácí kožní tkáň pružnost a pevnost. Je proto náchylnější na vznik strií (červené rýhy na kůži, které postupně slábnou, až dosáhnou stříbřitý odstín). Způsobuje jejich rychlé přibírání nebo rychlý růst, kterému se slabě pružná kůže nestačí přizpůsobit. Zatím se nikomu nepodařilo vyrobit takovou zázračnou mast, která by strie odstranila. Zůstávají na kůži po celý život.