Maligní melanom je onemocnění, o kterém se často mluví. Jsou však i jiné kožní nádory, které nás často ohrožují. Mezi zhoubnými nádory patří kožní mezi ty nejčastější.
Nezhoubné nádory
Je pro ně typické, že rostou pomalu a překážejí spíše z kosmetického hlediska. Nechovají se agresivně vůči okolním tkáním a netvoří vzdálená ložiska ( metastázy ). Je jich hodně. Od nádorů vycházejících z cév (např. névus - oheň ) , přes útvary vznikající rozšířením mazových žláz vyplněných tukovými látkami až po bradavice různého tvaru, které jsou infekčním onemocněním. K nezhoubným nádorům můžeme přiřadit i některá mateřská znaménka, u kterých je však třeba dávat pozor, protože se jim může podobat nejhorší onemocnění kůže - maligní melanom.
Léto
Bezpečnost slunce je otázkou míry a formy. V přiměřené míře působí proti depresím, ale zejména proti osteoporóze, protože působením UV záření se v kůži z neúčinných provitamínů vytváří vitamín D, potřebný k správné stavbě kostí.
Nejškodlivější je spálení kůže v dětském věku
Tzv. prázdniny na pláži, kdy bledá, po celý rok chráněná kůže je najednou vystavena slunečním paprskům. Naopak, podle výzkumů je potvrzeno, že trvalé, pravidelné a pomalé opalování nevede ke zvýšenému výskytu zhoubných kožních nádorů. Kožní buňky však mají paměť a když nasbírají dostatek škodlivých impulsů, dochází v jejich jádru k poškození nitrobuněčných struktur. To vyvolá nekontrolované dělení změněných buněk - rakovinu.
Bazaliom
Nejčastějším kožním nádorem je bazaliom. Postihuje zejména starší osoby a vyskytuje se zejména na obličeji, hlavě a horních částech trupu. Téměř nikdy netvoří metastázy, a když se odstraní, je většinou pacient zcela vyléčen.
Spinaliom
Je agresivní zejména místní, ale na rozdíl od bazaliomu už někdy vytváří metastázy. Pak vážně ohrožuje život a zdraví pacienta.
Maligní melanom
Je nádor z pigmentových buněk, je nejméně častý, ale zároveň nejnebezpečnější, protože může velmi brzy vytvořit metastázy. Vyskytuje se nejčastěji na kůži, a to nejvíce tam, kde dochází k nárazovému opalování. Nejhůře jsou na tom místa, kde je obvykle kůže krytá oděvem a odhaluje se pouze na pláži.
Na co si dávat pozor?
Kontrolujte si znaménka. Podezřelá jsou ta, která mají více než 6mm a mají nepravidelné okraje. Melanom bývá tmavě zbarvený, může být plochý i vystouplý. Dobrá zpráva je, že při včasné diagnostice je možné ho zcela vyléčit. Proto je třeba při jakémkoliv podezření navštívit kožního lékaře.
Jak poznám kožní nádor?
Zbystřete pozornost, když objevíte na kůži:
• Tužší papuly, uzlíky nebo hrbolky, které nejsou začervenalé, nebolí, nejeví známky zánětu.
• Nehojící se vředy, které mohou svědit.
• Nehojící se pupence se zaschlými zbytky rozpadlých tkání.
• Krvácející a nehojící se rány, jejichž spodek připomíná živé maso.
• Pupence a vřídky, hrbolky, bulky, které nereagují na ošetření a léčbu déle pokud otři týdny.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.