Kůže, která chrání .....

Zranitelná a ohrožená. Přestože kůže nás chrání, často se k ní chováme macešsky. Je zajímavé, že kůže a pleť jsou synonyma, nepoužíváme je však ve stejné situaci. O kůži mluvíme, pokud se bavíme o chorobách, o pleti většinou v kosmetice. A když se nehodí ani jeden, ani druhý výraz, sáhneme po slově pokožka. Ať už však mluvíme o kůži, nebo pokožce, v každém případě je zranitelná nemocemi a číhá na ni množství nástrah v podobě stresu, nezdravého životního stylu a slunečního záření. Všímat bychom si ji měli i proto, že vypovídá o našem zdravotním stavu ještě dříve, než se o choroby dozvíme.

Kůže, která chrání .....

Nejsou to jen kožní onemocnění, které se na ní objevují a říkají o stavu organismu. Existuje množství vnitřních onemocnění, která se projevují na kůži, nehtech nebo vlasech. Existují například i takzvané paraneoplastické dermatózy, tedy onemocnění, kdy se kožními projevy prozradí například onkologické onemocnění.
A vlivy vnějšího prostředí, například znečištění, pobyt v zakouřených prostorách, se projeví na kvalitě pleti. Velmi negativním faktorem je stres a nezdravý životní styl.
Nejčastějším onemocněním kůže, kterým prošel téměř každý, je akné. Pokud jsou aknózní projevy uloženy v hlubších vrstvách kůže, mohou způsobit jizvy. V dnešní době existují možnosti léčby, které mohou jizvám zabránit. Lékaře je však třeba navštívit okamžitě, když se onemocnění vymyká z  kontroly a není zvládnutelné běžnou péčí.

Může však laik rozpoznat vážnější onemocnění kůže, například lupénku a seboreu? V tomto případě jde o takzvané multifaktoriální onemocnění, která  jsou dána geneticky a v současných možnostech medicíny nelze je vyléčit, jen potlačit projevy.  Mohou se vyskytnout jen jednou v životě jako epizoda, nebo se objevují pravidelně. Na propuknutí onemocnění nestačí tedy genetická dispozice, ale je potřebný i vyvolávající moment.
V současnosti jsou však nejdiskutovanějším problémem nádory kůže. Počet nádorů stoupá, hlavně v mladších věkových kategoriích. Osvěta přispívá k časnějšímu zjištění nádorů a často i k záchraně života.  Je třeba si všímat varovných příznaků.  Pokud je pokožka vysušená, zarudlá, svědí nebo se tvoří vyrážky je třeba zajít za lékařem. Podobný postup je u mateřských znamének. Pokud mění barvu, tvar nebo rostou, návštěva lékaře je nezbytná. I když nemusí hned jít o zhoubný melanom, podceňovat prevenci se v tomto směru nevyplácí.

Kůže
je největší tělesný orgán
pokrývající plochu 1,5 až 2 m2 lidského těla a váží 3 až 3,5 kilogramu její průměrná tloušťka se pohybuje kolem jednoho milimetru, nejsilnější, přibližně 4 milimetry hrubá je jen kůže na chodidlech, naopak, nejtenčí a nejcitlivější je na rtech a očních víčkách, má přibližně 0,5 milimetru
chrání tělo před teplem, chladem, bakteriemi, ztrátou tekutin a před škodlivými vlivy prostředí
reguluje teplotu těla, například při extrémní vedru vylučuje pot a organismus ochlazuje
do jisté míry může "dýchat" - přijímat kyslík a vylučovat nežádoucí plyny
může vylučovat soli a odpadní látky rozpustné ve vodě ve formě potu
vylučuje maz, díky kterému je hladká a pružná
může zadržovat vlhkost a tak zůstat hladkou, pružnou a vláčnou
mnohá nervová zakončení končící pod povrchem nás informují o teple, chladu, tlaku a bolesti,
navíc jsou tyto informace přenášeny do mozku rychlostí světla
zachovává kyselý kožní plášť a ochraňuje tak sama sebe před bakteriálními infekcemi

Autor: Martina Dvořáková