Léčba artrózy kmenovými buňkami

To, co bereme v mládí jako samozřejmost, nemusí platit stále. Ukázkovým příkladem jsou naše klouby. Skoky, běh, schody či turistika na horách pro nás kromě zábavy a potěšení neznamená nic jiného. Jenže to se časem mění...

Léčba artrózy kmenovými buňkami

Jak jde čas
Bohužel s přibývajícími léty se naše klouby opotřebovávají a pohyby, které nám před deseti lety nedělaly žádný problém, jsou najednou o něco náročnější a bolestivější. Co dělat, abychom klouby udrželi fit co nejdéle?

Prevence
Samozřejmě, nejlepší léčbou jakýchkoliv zdravotních problémů je prevence. Bohužel, někdy je na ni už příliš pozdě. Klouby bychom klidně mohli přirovnat k autu. Můžete mít starou škodovku, která si už pár desítek let odžila a na svůj věk jezdí velmi dobře. A také můžete mít i nejnovější Mercedes, který se porouchá po několika letech. Vše záleží na tom, jak se o to auto staráme a jak s ním jezdíme. Přesně tak je to i s klouby. Čím více je používáme, zatěžujeme a nevěnujeme jim dostatečnou pozornost, tím více se opotřebovávají.

Opotřebovávání kloubů
Opotřebovávání kloubů se nevyhneme. Můžeme ho však zpomalit, protože stav kloubů závisí na tom, jak je zatěžujeme a ochraňujeme. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které ve velké míře působí na opotřebovávání kloubů, je životní styl. Co je tedy receptem na zdravé a silné klouby? Pestrý jídelníček a zdravý životní styl. To znamená dostatek vhodného pohybu a snížení tělesné hmotnosti v případě, že trpíte nadváhou.

Sporty, které kloubům nepřekážejí
Mnozí lidé kroutí hlavou. Je přece všeobecně známo, že sport výrazně napomáhá k opotřebovávání kloubů. Na co tedy sportovat? Ano, je pravdou, že klouby jsou při sportu zatěžovány vždy. Avšak více než tato informace je důležité to, do jaké míry, jakou vahou a silou je zatěžujeme. Mezi vhodné sporty patří například plavání, cyklistika, běh na měkkém podkladu či turistika. K nevhodným sportům zase patří například fotbal, hokej či basketbal - to jsou sporty, kde jsou potřebné prudké změny pohybu, ale i kulturistika, kde klouby zatěžujeme nadměrnou váhou.

Artróza - nenávratné poškození kloubů
Největším strašákem kloubů je artróza, pod kterou rozumíme nenávratné poškození kloubu. Artrózou trpí nejčastěji váhonosné klouby, které nosí naše tělo a tím pádem na ně působí i největší síla. Právě proto je jedním z důležitých faktorů péče o klouby i naše vlastní váha. Řeč je o kyčelním a kolenním kloubu. Při artróze zaniká kloubní chrupavka a následek toho jsou bolesti a nepružnost kloubu. Posledním stádiem je úplné zkostnatění kloubu.

Útok na příčinu bolestí kloubů - vlastní kmenové buňky
Mnozí pacienti řeší bolesti kloubů léky. Léky však dočasně vyřeší jen důsledek problému, a to bolest. Příčina zůstane nedotčená a bude pokračovat v destrukci kloubu. Pro úspěšnou léčbu kloubů je třeba zaútočit na příčinu bolestí. K nejmodernějším a nejúčinnějším způsobem léčby bolesti kloubů patří vlastní kmenové buňky. Jsou výjimečné svými léčebnými a regeneračními schopnostmi, díky čemuž se využívají při léčbě mnoha onemocnění. Kmenové buňky se při léčbě artrózy dají aplikovat nejen do velkých kloubů, ale i do malých. Tímto způsobem se léčí zejména artróza u pacientů do 75 let s I. a II. stupněm poškození, kdy je možné dosáhnout nejviditelnější výsledky léčby. Při vyšším stupni artrózy je vhodnost léčby na posouzení odborného lékaře.
 

Autor: Martina Dvořáková