Léčba kvasinkových infekcí

Candida albicans je kvasinka, která se běžně vyskytuje v ústech a trávicím ústrojí. Za normálních okolností většině osob neškodí. Ale dojde-li k jejímu přemnožení, mohou se objevit nejrůznější obtíže. Kandidóza (přemnožení candidy albicans) může stát i za bolestmi hlavy, různými druhy alergií, nejrůznějšími zánětlivými procesy v těle, menstruačními problémy, ale třeba i výkyvy nálad.

Léčba kvasinkových infekcí

Candida albicans je přírodní kvasinka nebo houba,
která by měla tvořit 10-15% normální střevní flóry. Rovnováhu udržují přátelské bakterie ve střevním traktu (např. Acidophilus a bifidobakterie), které drží candidu pod kontrolou. Jestliže jí lidské tělo poskytne potravu, kterou má řada (především cukr a škroby) a dostatečný prostor k růstu (např. po potlačení užitečných bakterií antibiotickou léčbou), bude se rozmnožovat a bujet. Nejprve v trávicím traktu a přilehlém močopohlavním systému, postupně se může krví rozšířit do celého organismu.

Ve střevech je okolo 200 různých druhů užitečných bakterií
Jejich úkolem je pomáhat při rozpadu, zpracování a dopravě živin. Jakmile jsou živiny ve formě, se kterou může tělo zacházet, absorbují se pak střevní stěnou do krevního oběhu a lymfatického systému. Tomuto procesu pomáhají klky na střevní stěně. Tyto klky jsou výčnělky ze stěny do dutiny střeva; jejich úkolem je zvětšit rozsah povrchu pro absorbci živin.

Při přemnožení kvasinek ve střevech mohou vznikat na střevní stěně lepkavá ložiska tvořená kvasinkami candida,
odpadními produkty jiných mikroorganismů, hlenem, lepkem a podobně. Tím se postupně redukuje absorpční střevní výstelka a množství vstřebávaných živin se velmi snižuje. To znamená, že dieta dodržovaná člověkem, který má ve střevě přemnoženou Candidu, může být přísná a kvalitní, i tak se živiny nedostanou tam, kam mají. Candida roste obyčejně jako forma podobná kvasinkám, ale v podmínkách přebujení si vypěstuje vlákna (mycelia - podhoubí), která se pevně zapouštějí do střevní stěny a prorážejí do ní dírky, kterými se dostávají do krve produkty vylučované kvasinkami. Tyto toxiny jsou rakovinotvorné a toxické. Existují dokonce hypotézy, že degenerativní onemocnění jako např. roztroušená skleróza, revmatická artritida, schizofrenie, mukopolysacharidová nemoc, mozková obrna a rakovina vznikají proto, že se do krve dostanou toxiny v důsledku metabolické činnosti kvasinek a dalších přemnožených patogenních mikroorganismů. Proděravělou střevní stěnou do krevního oběhu dostávají velké molekuly nedostatečně natrávených cukrů, bílkovin, tuků a chemických látek z potravy, které v těle způsobují alergické reakce.

Léčba
Léčba patří do rukou odborných lékařů a je nutné přesně dodržovat informace z příbalových letáků lékařem naordinovaných léčiv. Léčbu můžeme sami podpořit vhodnou úpravou stravy. Z jídelníčku musí hlavně zmizet všechny sladkosti a bílá mouka a konzervy. Zařadit by se měla syrová zelenina, výtažky z aloe vera, česnek a čerstvé kysané mléčné výrobky.

Autor: Martina Dvořáková