O čaji a jeho blahodárném účinku


Příběh čaje začíná před více než čtyři a půl tisíci lety. Podle Čínské mytologie, v roce 2737 před Kristem čínský vládce Shen Nunq, vzdělanec a bylinkář, seděl pod stromem, když jeho služebník vařil vodu. Do ní padl lístek ze stromu a Shen Nunq se rozhodl, že tento vývar ochutná. Tím stromem byl divoký čajovník. Tento příběh pokračuje i dnes, kdy věda stále objevuje nové a nové pozitivní účinky čaje.

Každodenním pitím čaje se vyhnete doktorovi
Čaj je přírodní osvěžující nápoj a vzhledem k tomu, že nemá žádné kalorie, je to ideální nápoj, po kterém se budete cítit dobře a vypadat lépe. Oproti mléku ho preferuje 98% populace. Čtyři šálky čaje denně vám dodají významnou dávku těchto živin: přibližně 17% doporučeného příjmu vápníku, 5% zinku, 22% vitaminu B2, 5% kyseliny listové (vitamin B9) a vitaminy B1 a B6.
Šálek čaje je také výborným zdrojem hořčíku, který je potřebný pro celkový fyzický vývoj, a draslík, který napomáhá udržovat ve vašem těle rovnováhu tekutin.

Vědci dokázali, že čaj je to pravé
Poslední výzkumy moderního způsobu žiivota často ukazují, jak nám znečištěný vzduch a příliš dlouhý pobyt na slunci ubližují. Naše tělo je z nitra neustále atakováno nestabilními substancemi zvanými volné radikály, které mohou poškodit jinak zdravé buňky. Poškození volnými radikály se prokázalo při srdečních chorobách, mrtvici, rakovině i při stárnutí.
Předpokládá se, že jednou z cest boje proti volným radikálům je pravidelná konzumace jídel a nápojů obsahujících látky zvané antioxidanty. Stejně jako konzumací ovoce a zeleniny, tak i pitím čaje si můžete zvýšit počet antioxidantů ve vašem těle. Je to proto, že čaj je všeobecně známý zdroj skupiny antioxidantů zvaných flavonoidy.
Například ve třech šálcích čaje je osmkrát více "antioxidační energie" než v jednom jablku a za každou minutu vaření poháru čaje získáte 140 mg proti volným radikálům bojujících flavonoidů. Kdo by mohl předpokládat, že něco tak chutného může být pro vás tak dobré.

Čaj jako prevence chorob
Dlouhý stresující den v práci, nedostatek cvičení, časté pojídání  rychlých jídel s vysokým obsahem tuku a cukru a nízkým obsahem vlákniny si může vyžádat svou daň. Vychutnejte si proto naplno přestávku na čaj, což vám nejen pomůže zahnat každodenní shon a stres, ale uděláte tím něco i pro své srdce.
Studie z celého světa ukazují, že účinné látky obsažené v čaji pomáhají udržovat vaše srdce zdravé. Studie vypracovaná na 1674 ženách v Saúdské Arábii ukázala, že konzumentky čaje byly o 19% méně náchylné na kardiovaskulární choroby, než ženy, které čaj nepily. V Nizozemsku bylo 806 mužů, kteří konzumovali velké dávky katechinů (druh flavonoidů) o 51% méně náchylných na selhání srdce v průběhu 10-ti let, v porovnání s muži, kteří přijímali malé dávky.
Další studie byly zaměřeny na to, jak může být čaj nápomocen vašemu srdci. Výsledky dosavadních pokusů ukazují, že flavonoidy mohou zabránit oxidaci takzvaného špatného cholesterolu v krvi (který způsobuje vytváření usazenin na stěnách tepen), chrání krevní cesty před záněty a zabraňují tvorbě krevních sraženin.

Šálek čaje dodá vašim zubům sílu, zdraví a krásu
Když špulit rty předtím než někoho políbíte, je dobré vědět, že máte zuby jako perly a pití čaje vám v tom pomůže.
Čaj je výborným přírodním zdrojem fluoridů, které se nacházejí ve vodě a přidávají se do zubních past, protože zesilují zubní sklovinu. Čaj rovněž chrání vaše zuby před zubním kazem a to tím, že snižuje tvorbu zubního plaku. A jen pro zajímavost, čajovník je sám o sobě bohatým zdrojem fluoridů, protože je přes kořeny vstřebává ze země.
Černé i zelené čaje obsahují fluoridy a ukázalo se, že zmenšují růst bakterií redukcí zubního povlaku.

"Dolijte se čajem"
Možná se budete divit, ale až 70% lidského těla tvoří voda. Proto je důležité doplňovat tekutiny, které se ztratí během každodenních aktivit. Doktoři doporučují vypít denně alespoň 1,5 litru tekutin a tím předejít dehydrataci. Už dva šálky čaje (4dl) vám dodají čtvrtinu denní potřeby tekutin a tím napomohou vašemu tělu zůstat fit.

Veřejnost si často myslí, že čaj obsahuje tolik kofeinu jako káva. Faktem však je, že ho obsahuje pouze poloviční množství.
Kofein je přírodní sloučenina, která se nachází v mnoha druzích jídel a nápojů. Je to také stimulant, takže šálek čaje vám dodá potřebnou energii a vitalitu pro náročné a únavné odpoledne. Při kofeinu, stejně jako u jiných stimulantů se vyplatí střídmost. Výzkumy ukazují, že rozumné množství kofeinu, 300mg denně (nebo 4 litry čaje!), je pro většinu lidí bezpečným množstvím.
Najděte si tedy čas pro odpolední šálek čaje a udělejte tak něco pro své zdraví
 

O čaji a jeho blahodárném účinku

Autor: Lenka Kostková