Léčivé účinky jehličnatých stromů

Mezi léčivé rostliny patří nejen byliny, ale i stromy a keře. V následujících řádcích se dozvíte více o léčivých účincích jehličnatých stromů, které všichni známe a které běžně rostou v našich jehličnatých lesích.

Léčivé účinky jehličnatých stromů

Modřín opadavý / balzám

Jedním z nejznámějších jehličnanů v je modřín opadavý . Jeho jehličí se léčebně používalo již v období Antiky. Navrtáváním kmene se získával balzám , který měl údajně léčivé účinky . Z mladých větviček a jehlic vytéká druh šťávy , která se kdysi používala k léčení ran . Z vnitřku stromu zase vytéká načervenalá pryskyřice , která se v Rusku, zejména v okolí Uralu používala na čištění zubů. Dalším léčivým produktem z tohoto stromu je modřínový med. Rychle zcukrovatí, což svědčí nejen o jeho kvalitě, ale i zdraví. Modřínový balzám se v současnosti používá k inhalaci při zahlenění dýchacích cest. 20-25 kapek balzámu se nakape do hork vody a inhaluje se nejlépe pod přikrývkou. Také se přidává do náplastí. Méně známá je modřínová houba , rostoucí na kmeni stromu , která má pozitivní účinky při pocení.

Borovice lesní / vitamínový nápoj

K nejoblíbenějším jehličnanům patří borovice lesní. Má sice především praktické využití v nábytkářském průmyslu, ale  poslouží i jako vánoční stromeček či dekorace zahrady. Málokdo však ví, že jehličí tohoto stromu má i léčivé účinky. Už starověcí Řekové namáčeli čerstvé borové jehlice do louhu a plnili jím polštáře pro nemocné. Takové jehličí sloužilo i na obklady bolestivých údů při revmatismu. Rozvařené jehličí se přidávalo do lázní a přikládalo na bolestivá místa. Borovou silici využívaly především římské ženy - jako deodorant dechu. Údajně se používala i při léčbě rakoviny. V současnosti mnozí bylinkáři sbírají na jaře mladé borovicové výhonky a připravují z nich osvěžující vitamínový nápoj. Naříznutím dřeva se získává pryskyřičný balzám, který se používá při léčbě špatně se hojících ran. Nedoporučuje se však při bolestech a zánětech vnitřních orgánů , protože je může poškodit.

Borovice horská / limba olej

Odlišná od borovice lesní je borovice horská, nazývaná také Limba, rostoucí převážně ve vysokohorském terénu. Získává se z ní olej, účinný při kolice, závratích, bolestech zubů a uší, při hučení v uších a také při bolestech na prsou. Z jehličí borovice horské lze připravit odvar či zápar prospěšný při onemocněních dýchacích cest a na zlepšení prokrvení

Autor: Martina Dvořáková