Léky, které si ordinujeme sami, mohou být hodně nebezpečné!

Dejte si nejmenovanou tabletu a hned se vám uleví. V klidu se potom můžete starat o děti, odjet s kamarády na hory nebo do roztrhání plnit pracovní úkoly. Že jste zase naletěli reklamě? Nevadí, jedna tableta nezabrala, dáme si repete a rovnou několikrát! Ale pozor, úporná snaha rychle se dostat z chřipky či zahnat bolest zubů vám může zničit nejen játra. Pokud totiž někdo není zcela fit, už obyčejné čtyři tabletky paracetamolu ho dokážou zabít!

A další reklamy na účinné léky
Zapít tabletu a hned můžete sledovat tenisový zápas svého dítěte bez kruté bolesti hlavy. Pacienti často považují paracetamol za všelék. Čekají, že jim pomůže při zánětu, alergii, otoku sliznic a podobně. A když se to nedaří, zbytečně zvyšují dávky léku, čímž si mohou hodně ublížit.


Volně prodejný jed?
V Čechách jsou  registrovány desítky léků, obsahujících paracetamol. Z nich spustu dostanete v lékárnách bez lékařského předpisu, jsou volně prodejné. A to je problém. Jelikož paracetamol je volně v prodeji, mnoho pacientů ho nepovažuje za významný lék. Mohou současně užívat paracetamol v několika různých preparátech a tím se dostanou k dávkám, které jsou již nebezpečné. Sice není statistika, kolik lidí se otrávilo konkrétně paracetamolem. Ale k veřejnosti se dostal jen případ matky čtyř dětí, kterou pro neúmyslné předávkování paracetamolem museli zachraňovat v nemocnici. Během dvou dnů užila čtyřiadvacet tabletek a pět sáčků přípravku, dohromady šestnáct gramů paracetamolu. S akutním selháním jater ji zařadili do urgentního transplantačního programu, nakonec ji však lékaři z nejhoršího vyléčili. Kompletní regenerace jejich jater však vyžadovala ještě několik měsíců.

Nebezpečné kombinace
Podle odborníků jsou přípravky s paracetamolem nejoblíbenější a nejpoužívanější při domácí samoléčbě bolesti či teploty, ale zároveň jsou i nejčastější příčinou otravy na celém světě! Typická smrtelná dávka je deset a více gramů za den. Ale velmi vážný stav či dokonce úmrtí mohou způsobit už čtyři tabletky, tedy obyčejné dva gramy paracetamolu, kdy jde sice o výjimečné případy a běžná dávka, kterou člověk se zdravými játry zvládne, je vyšší. Je to pět set až tisíc miligramů léku třikrát až čtyřikrát denně, v závislosti na tělesné hmotnosti. To je celkem osm běžných tablet v rámci čtyřiadvacet hodin. Při dlouhodobé léčbě, více než desetidenní, však nemá denní dávka u dospělého pacienta překročit dva a půl gramu paracetamolu. Farmaceuti upozorňují i ​​na to, že paracetamol je součástí různých preparátů, což si často neuvědomíme, a ve snaze o rychlé vyléčení užijeme několik léků se stejnou účinnou látkou. Tím však její doporučené množství vysoce překročíme. Není žádná výjimka, když si pacient v lékárně koupí tři či čtyři léky v podstatě s totožným složením.

Jak se léčit bez rizika?
To, že lék je dostupný bez předpisu, neznamená, že je bez vedlejších účinků či bez jakýchkoliv rizik. Protože jeho užívání nepředchází lékařské vyšetření, o to více je třeba se zajímat o všechny aspekty související s jeho užíváním! Základem je poradit se s lékárníkem a držet se pokynů uvedených v příbalovém letáku každého volně prodejného léku s obsahem paracetamolu. Nepřekračovat doporučené dávky a nikdy nekombinovat více takových přípravků najednou. Pokud bolest či teplota přetrvávají po užití léku s paracetamolem, ale ještě neuplynul doporučený čas na další dávku, můžete jej vystřídat s přípravkem obsahujícím ibuprofen. Kdyby problémy neustoupily ani po třech dnech, namísto samoléčby určitě navštivte lékaře.

Projevy otravy paracetamolem
1. fáze: krátce po užití léků nechutenství, nevolnost, zvracení, později pocení a ospalost,
2. fáze: přechodné zlepšení stavu, 24 až 48 hodin od požití léků,
3. fáze: nevolnost, zvracení, bolesti břicha vpravo pod žebry,
4. fáze: po čtyřech až deseti dnech od užití léku selhávají játra, případně i ledviny, dochází k poruchám vědomí, zmatenosti a nakonec ke kómatu. Pokud nedojde k léčbě, předávkovaný člověk zemře. Užívání paracetamolu dokonce i v doporučené dávce je rizikové v případě, že málo jíte, například pro nechutenství, nebo máte nemocná játra.

Alkohol v kombinaci s léky ničí játra
V žádném případě nepijte současně alkohol včetně "babských" léků jako grog či svařené víno. Játra, která musí odbourávat i alkohol, se dříve vyčerpají a poškodí. Pokud pilulky, sirupy či léčivé nápoje kombinujete, důsledně si všímejte jejich složení - pod různými názvy se totiž často skýva lék se stejnou účinnou látkou. Takto se můžete nechtěně velmi snadno předávkovat paracetamolem.

Jeden lepší než druhý
Při nachlazení, bolesti či při zvýšené teplotě nejčastěji saháme po lécích obsahujících paracetamol, ibuprofen nebo kyselinu acetylsalicylovou. Ani jeden z nich však není zcela neškodný, proto si vždy pozorně přečtěte příbalovou informaci!

  • Kyselina acetylsalicylová: Léky s jejím obsahem jsou proti mírným a středně intenzivním bolestem hlavy, kloubů a svalů, které doprovázejí chřipková onemocnění, bolesti zubů, páteře, snižují teplotu při akutních respiračních onemocněních chřipkového charakteru a při nemocech z nachlazení. Přípravek není vhodný pro děti do patnácti let a nemá se užívat při vředové chorobě žaludku nebo dvanáctníku, při bronchiálním astmatu, krvácivých stavech a v posledním trimestru těhotenství. Buďte opatrní, pokud máte předepsané kortikoidy, léky na vysoký tlak, ředění krve, na zánětlivé onemocnění kloubů, zánět či jiné problémy - kyselina acetylsalicylová totiž ovlivňuje účinek mnoha léků. Kromě toho dráždí trávicí trakt a při dlouhodobém užívání hrozí zvýšená krvácivost, poruchy krvetvorby, poškození jater a ledvin.
  • Paracetamol: Léky s paracetamolem jsou vhodné při mírných a středně silných bolestech zubů, hlavy, bolestech při menstruaci a bolestech pohybového ústrojí. Paracetamol se užívá při horečce, například při chřipkovém onemocnění. Nezhoršuje žaludeční potíže, mohou ho užívat i nemocní s vředy žaludku a dvanáctníku. Neužívejte ho svévolně, pokud máte onemocnění jater nebo ledvin. Játra si můžete ohrozit, pokud si vedle léků s paracetamolem dáte i léky na spaní, proti epilepsii, některá antidepresiva, antibiotika nebo alkohol. Užíváte-li léky na předpis, o vhodnosti paracetamolu se rozhodně poraďte se svým lékařem, případně lékárníkem.
  • Ibuprofen: I léky s obsahem ibuprofenu se používají k léčbě mírné až střední bolesti, jako jsou menstruační bolesti, bolest zubů, páteře, na úlevu od bolesti hlavy, rovněž při nachlazení a horečnatých stavech. Potlačují zánět a snižují horečku. Používají se k léčbě revmatických onemocnění. Užívání těchto léků vždy konzultujte s lékařem, pokud máte sklon ke krvácení, onemocnění jater a ledvin, vřed žaludku či dvanáctníku, astma nebo zánětlivé onemocnění střev. Neužívejte ho v posledním trimestru těhotenství. Stejně jako ostatní dvě léčiva může způsobit problémy, pokud zároveň užíváte i jiné léky. Při dlouhodobém užívání větších dávek může dojít k poškození tenkého střeva, ledvin, vzniku vředů žaludku, mírně zvyšuje riziko srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvice a jiných zdravotních komplikací. Při užívání léků s obsahem ibuprofenu je důležité nezanedbat pitný režim, při dehydrataci hrozí riziko poruchy funkce ledvin.

Mohlo by vás také zajímat