Levandule ozdobí váš byt, ozdraví pokožku a zajistí klidný spánek

Levandule je spojovaná hlavně se stylem Provence. Ale s levandulí na vás nemusí nutně dýchat Francie. I v českých domovech má tato úžasná bylinka a okrasná rostlina své nezastupitelné místo. Jednak je to nádherná a vonící dekorace, ale také antidepresivum a výborná tělová kosmetika.

Levandule ozdobí váš byt, ozdraví pokožku a zajistí klidný spánek

Proti stresu a depresi

Levandule je známá především svými zklidňujícími účinky. Její poměrně silné a uvolňující aroma je vynikajícím odbourávačem stresu a nepříznivých psychických vlivů každodenního života. Pro tyto účely slouží především levandulový olej, který se používá do vonných lamp. Ještě lepším způsobem je však mít tuto rostlinu přímo doma - ať už živou nebo např. v podobě bylinných sáčků, které spolehlivě naplní místnost levandulovou vůní.

Spánek s vůní levandule

Je vědecky dokázáno, že složky obsažené v levandulových květech, nejenže pomáhají zvyšovat kvalitu spánku (je to i jeden z důvodů, proč se např. v levandulí provoněných místnostech na dovolené ve Středomoří cítíme lépe odpočatí), ale díky nim dokážete i rychleji usnout. Pro tyto účely je vynikající aromatický olej. Pozor, vyhněte se ale levným náhradám či svíčkám, které levandulové aroma jen napodobují pomocí chemických přísad. Můžete si také koupit nebo sami zhotovit polštářek, plněný sušenou levandulí.

Pro krásnou pokožku

Blahodárné účinky této užitečné rostliny ocení i vaše pleť. Připravte si z levandule domácí hydratační prostředek, který pokožka ocení zejména v horkém letním období: hrst levandulových květů naložte do vody a nechte alespoň hodinu a půl odstát. Následně směs nalijte do rozprašovače a používejte na osvěžení pokožky úplně kdykoliv. Získáte jednoduchý hydratační prostředek, který pomůže uklidnit pokožku po podráždění, způsobeném vystavení na přímém slunci nebo také na drobné popáleniny či odřeniny.

Na bolest hlavy

Zklidňující a relaxační účinky levandule se dají demonstrovat i jinak, než při zmiňovaném spánku či stresu. Čaj z této rostliny je totiž skvělým bojovníkem nejen proti běžné bolesti hlavy, ale i migréně. Levandule také pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Nebojte se proto sáhnout po čaji z květů levandule i v tomto případě. Chutná sladce kořeněně, voní trochu po citronu a lehce nahořklou chutí připomíná rozmarýn.

Autor: Lenka Kostková