Češi jsou fyzicky líní, nehýbou se dostatečně. Více než polovina Čechů je fyzicky líná, málo se hýbe. Tělesná lenost je zároveň chorobnou závislostí. Lenost negativně ovlivňuje i reprodukční zdraví. Pokud jsou líní obézní muži, mají menší šanci počít potomka.
Lenost přitom nemusí souviset přímo s obezitou. Lenost je příjemná, ale v konečném důsledku zkracuje život. Člověk, který se každý den nehýbe a nenamáhá se přitom, má problém. Lenost je pro lidi přirozená. Lidé dokáží být aktivní v tom, jak vymýšlet způsoby, jak se něco nedá. Lenost negativně ovlivňuje i reprodukční zdraví. Pokud jsou líní obézní muži, mají menší šanci počít potomka. I podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je lenost velký zdravotní problém.
Pohybová aktivita je podle WHO prevencí rakoviny, cukrovky a srdečně-cévních onemocnění. Dostatečný pohyb např. snižuje i depresi či úzkost. Podle německé studie měl pravidelný běh v průběhu 10 týdnů stejný účinek jako antidepresiva.
Půl hodiny pohybu denně výrazně snižuje depresi. Fyzicky neaktivní lidé, kteří se nenamáhají, mají i vyšší riziko úmrtnosti. Nedostatek pohybu může vyvolat srdeční choroby, cukrovku, vysoký krevní tlak, rakovinu střev a prsu.
Odborníci doporučují 30 minut tělesné aktivity pět dní v týdnu, mladí lidé by měli intenzivně cvičit alespoň hodinu denně.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.